Rodzina Wołoszuków

WOŁOSZUK

Jak podaje portal www.nazwiska-polskie.pl tylko 61 osób w Polsce obecnie nosi nazwisko Wołoszuk.
24 osoby w rejonie Olsztyn, 14 osób w rejonie Wrocław, 13 osób w rejonie Białystok , 9 osób w rejonie Małaszewicze, 1 osoba w Brzezinach.
Odnosząc to do genealogii Wołoszuków można przypuszczać, że wszyscy są potomkami Wołoszuków z Zahorowa, których „Akcja Wisła” rzuciła w tamte strony. Badaniem akt metrykalnych objęłam wiek XVIII (lata 1810 do 1910). Korzystałam głównie z dostępnych mi parafialnych akt metrykalnych Kodnia i okolicznych parafii.

„Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” podaje, że Zahorów należał do gminy Połoski, parafii Kodeń. W Zahorowie w 1827r. było 26 dymów, w 1885 folwark, był także wiatrak.

Wikipedia podaje : Zahorów – wieś położona w województwie lubelskim w gminie Piszczac. W latach 1975 – 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego. Nazwa wsi Zahorów została ustalona w 1996 r. Poprzednio używano nazwy Zagórów, Zagorów, Zahorów. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 247 mieszkańców i była dziewiątą co do wielkości miejscowością gminy Piszczac. W miejscowości znajduje się prawosławna cerkiew parafialna pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

GENEALOGIA

Wołoszuki, jak większość mojej rodziny, są osadnikami przybyłymi w XVIII wieku (lub wcześniej) z terenów wówczas należących do Wielkiego Księstwa Litewskiego, którymi zarządzał ród książąt Sapiehów. Osiedlili się w Hrabstwie Kodeńskim w Zahorowie.
W pierwszych aktach grekokatolickich parafii Kodeń odnotowanych jest dwóch Wołoszuków: Piotr i Jakub.
Piotr Wołoszuk ożenił się z panną Paraską (1740 +1820) z Połosek i sprowadził ją do Zahorowa. Ich najstarszy syn Stefan ożenił się z kodeńską panną, drugi syn Jan z panną z Zabłocia, trzeci syn Prokop z panną z Połosek. Ich córka Melania wyszła za Nazaruka i zamieszkała w Olszankach. Potomków Piotra można szukać w Wólce Zabłockiej, w Międzylesiu, w Olszankach, ale najliczniej w Kodniu. Nazwiska które weszły do rodziny Piotra to: Babkiewicz, Niczyporuk i Nazaruk. Do rodziny weszły także rodziny żon Wołoszuków: Białogorzec, Żukowski, Jakubowicz, Karpowicz, Głowacki (Franciszka Głowacka i Ignacy Wołoszuk wzięli ślub katolicki w Kodniu), Korniluk, Jaroszek.

Jakub Wołoszuk (1738+1812) ożeniony z Marianną i ich potomkowie w większości nie opuścili ziemi zahorowskiej. Mieli także syna Stefana (1769+1818) żenionego z Teodorą Kozioł (1769 + 1814) i dwie córki (jedna wyszła za mąż za Dawidiuka, druga za Stepaniuka).
Potomków dzieci Stefana i Teodory Wołoszuków (Kondrata (1775 + 1836), Bartłomieja (1777 + 1840) i Piotra (1782 + 1851) ) można szukać w rodzinach oprócz Wołoszuków także u Popławskich, Harasymiuków, Hawryluków, Świstunów, Kuprianiuków, Niczyporuków, Lesiuków, Bebków, Klimuków, Pilipczuków, Daniluków, Onyszczuków i Chwesiuków. Zamieszkali oni przede wszystkim w Zahorowie, ale także w Żelewszu, Jabłecznej, Okczynie …
Z rodziną Jakuba i Marianny Wołoszuków powiązały się rodziny: Maskalik, Łukiańczyk, Maraszczuk, Roslik, Dropczuk, Niedźwiedź, Oleszczuk, Hryciuk, Tymoszuk, Radkiewicz, Korniluk, Dudek, Kukawski, Romaniuk, Guz, Wakuluk, Daniluk, Kaliszuk, Kulhawczyk, Sakowicz, Jakimiuk, Radczuk, Szczur, Panasiuk, Nazaruk …

Dodaj komentarz