Pierożki z jarmużem i kaszą gryczaną

Składniki

ciasto:
mąka
przyprawa: kurkuma
olej
woda

farsz:
jarmuż
kasza gryczana
olej
cebula
czosnek
bułka tarta
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
chili
oregano

dodatki:
słonina

Wykonanie

Ciasto
Ciasto do pierogów może być zrobione tylko z mąki i wody plus łyżeczka oleju. Woda najlepiej gorąca. Nie musi być wrzątek. Ciasto szybciej się zagniecie i łatwiej zwałkuje. Może też być woda gazowana, czasem używam "Muszynianki". Żeby ciasto nie było takie białe, a i smaczniejsze, dodaje szczyptę kurkumy.
Na 0,5 kg mąki potrzeba ok. szklanki wody.
Farsz
Potrzeba około 0,5 kg farszu. Ugotowany jarmuż odcisnąć. Przekręcić przez maszynkę. Cebulę lub dwie usmażyć na złoty kolor na oleju dodając pod koniec czosnek. Usmażoną cebulę z czosnkiem też przekręcić przez maszynkę. Na pozostałym oleju podrumienić tartą bułkę ze dwie – trzy kopiaste łyżki . Ugotować na sypko kaszę gryczaną. Składniki połączyć. Doprawić do smaku solą, pieprzem i przyprawami. Przełożyć wszystko na patelnię z rozgrzaną łyżką oleju i farsz podgrzać. Po lekkim ostudzeniu można kleić pierożki.
Formowanie
Formować pierogi i układać na desce lekko obsypanej mąką. Przykryć ściereczką, aby nie obsychały (przeschnięte ciasto może pękać w czasie gotowania).
Gotowanie
Pierożki najlepiej gotować w szerokim płaskim garnku z dużą ilością wrzącej osolonej wody. Do wody dodać łyżeczkę oleju. Powinny swobodnie pływać. Po wrzuceniu pierożków zamieszać drewnianą łyżką, aby nie przykleiły się do dna garnka. Odwrotną stroną łyżki. Można szybko zagotować pod przykrywką, ale potem przykrywkę zdjąć i dogotować na małym ogniu. Dłużej gotowane pod przykrywką mogą popękać. Pierożki z cienkiego ciasta po wypłynięciu zagotować i zaraz wyjmować. Wyjmować płaską łyżką cedzakową i wykładać na talerze, okrasić usmażoną słoninką.

Pierogi odgrzewa się przez wrzucenie do wrzącej, osolonej wody
lub odsmaża na oleju.
Smacznego.

Dodaj komentarz