
(WP) – Drodzy mieszkańcy Szkaradkowa! Szanowni przybyli goście.
Witam wszystkich bardzo serdecznie w tak wyjątkowym dniu. Dzień dobry!
(Wszyscy) – Dzień dobry!!!!!
(WP) – Zapewne jesteście bardzo ciekawi dlaczego nazwałam dzisiejszy dzień – wyjątkowym. Spotykamy się właśnie dzisiaj – czyli w poniedziałek, a nie w jakąś piękną, słoneczną sobotę, czy w niedzielę,.. Tylko właśnie dzisiaj, 14 października i jest to akurat poniedziałek. Może ktoś się domyśla?
(Zuzia) – Urodziny króla?
(WP) – Czy są jego urodziny? No nie. A ty, Ola, Jak myślisz?
(Ola) – Dzień Nauczyciela?
(WP) – Dzień Nauczyciela. A ty, Stasiu?
(Stasio) – Bo Dzień Nauczyciela
(WP) – A ty, Kacperku, też przyłączasz się do Dnia Nauczyciela?
(Kacperek) – Tak.
(WP) – No właśnie. Król Karol dowiedział się od swoich zauszników, że dzisiaj zamknięte są szkoły i dzieci nie poszły na lekcje. I bynajmniej nie jest to Dzień Wagarowicza.
A czy ktoś wie, kiedy jest Dzień Wagarowicza?
(Zuzia i Ola) – Nie wiemy.
(WP) – No tak. Nie chodzą na wagary i nie wiedzą kiedy jest Dzień Wagarowicza. Dzień Wagarowicza uczniowie obchodzą pierwszego dnia wiosny, kiedy to krasnale właśnie rozpoczynają letni semestr – 21 marca. Można powiedzieć, że nie jest to sprawiedliwe. Ale musicie wiedzieć, że krasnale nie chodzą na wagary. Dzień Wagarowicza to „święto”dla uczniów, choć nie ma go w kalendarzu… Ale szkoły są czynne i co ciekawe … uczniowie właśnie wtedy lecą do szkoły jakby na skrzydłach. I na dodatek nie muszą dźwigać ze sobą plecaków z książkami i z zeszytami. Na ten dzień uczniowie i nauczyciele organizują sobie inne zajęcia np.: piknik w parku, albo wycieczka na trampoliny, do kręgielni, a nawet organizują sobie spalenie marzanny, na znak pożegnania z zimą. Dzień Wagarowicza to zupełnie inne „święto” dla ucznia.
A dzisiaj? Uczniowie nie poszli do szkoły, bo szkoły są zamknięte. Nauczyciele nie uczą, tylko świętują. Ciekawe czy uczniowie się cieszą. Jak myślicie? ….
(Wszyscy) – Tak.
(WP) – Król Karol dowiedział się od swoich zauszników, że dzisiaj jest Dzień Nauczyciela i wszyscy nauczyciele mają dzień wolny od pracy. Dlatego wszystkie szkoły są zamknięte i uczniowie nie mają zajęć. Jak myślicie, czy uczniowie się cieszą, że szkoły są pozamykane?
(Wszyscy) – Taaaak!
(WP) – Pewnie niektórzy się cieszą i może nawet by chcieli, żeby codziennie był Dzień Nauczyciela. Ale pewnie są i tacy, którzy nie wiedzą co mają z sobą zrobić tego dnia. Rodzice idą do pracy, a oni zostają sami. No, chyba że mają babcie i dziadków, albo ciocie i wujków, które mogą być tego dnia z nimi.
Król Karol bardzo się tym zmartwił i nawet znalazł „pomysł na ten dzień” nie tylko dla uczniów, ale także i dla krasnoludków. Jak myślicie – co to za pomysł?
(Ola) – Nie wiem!
(WP) – Królu Karolu, czy mogę przedstawić twój pomysł na ten wolny od zajęć dzień? …… Królu Karolu – gdzie ty jesteś!? …. Królu Karolu – prosimy do nas! Ola, pomóż królowi Karolowi. Tron królowi trzeba ustawić. Trzeba mu rozłożyć czerwony dywan. Trzeba jemu podać insygnia. Tam jest jeszcze jego „ucho”. No jak on będzie pracował dzisiaj?
(Stasio) – To jest magiczna muszla.
(WP) – Tak, to jest magiczna muszla. Do tej muszli zausznicy wszystko jemu mówią.
(WP) – Królu Karolu, czy mogę przedstawić twój pomysł na ten wolny od zajęć dzień?
(Król Karol) – Bardzo proszę.

(WP) – Czy pamiętacie dzień w którym ustanawialiśmy Konstytucję Szkaradkowa?
(Wszyscy) – Taaaak!
(WP) – A czy pamiętacie, że ktoś chciał, aby do Konstytucji wpisać, że trufle są najlepszymi słodyczami i że powinien na to być nowy paragraf? A potem jeszcze inni chcieli swoje paragrafy na żelki, galaretki, krówki, czekolada, cukierki czekoladowe, wafelki, ciastka, batony, irysy, toffi..
(Wszyscy) … Taaak!
(WP) – Pamiętacie zapewne także to, że Król Karol nie zgodził się na wpisanie jakichkolwiek słodyczy do Konstytucji, ponieważ uważał, że słodycze to sprawa osobista.
(Wszyscy) – Taaak!
(WP) – No właśnie. Król Karol nie zgodził się, ale musicie wiedzieć, że było mu bardzo przykro z tego powodu. Myślał dniami i nocami, jak rozwiązać ten problem, aby krasnale nie miały do niego żalu. Jak myślicie – co wymyślił Król Karol?
(Zuzia) – Wpisał do Konstytucji!
(Ola) – Chyba wpisał.
(Stasio) – Wpisał.
(Kacperek) – Nie wiem.
(WP) – Król Nie mógł sam wpisać słodyczy do konstytucji. Wszelkie zmiany w Konstytucji wymagają zgody wszystkich mieszkańców Szkaradkowa. Musiałby znów zwoływać specjalne zebranie, żeby ten dodatkowy paragraf przegłosować. Prawda?
(Wszyscy) – Tak / no tak / prawda.
(WP) – No to teraz posłuchajcie co Król Karol wymyślił.
14 października to nie tylko Dzień Edukacji Narodowej – popularnie zwanym Dniem Nauczyciela (dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych), ale 14 października to także Narodowy Dzień Deserów.Czy wiecie co to jest deser?
(Wszyscy) – Lody / ciasta / owoce / …
(WP) – Oczywiście, że lody, ciasta, owoce … Asortyment deserów jest bardzo różnorodny; deserem mogą być, ciastka, herbatniki, słodkie pieczywo, gofry, budyń, pudding, suflet, legumina, kisiel mleczny, kisiel owocowy, sorbet, krem, mus, pianki deserowe, galaretka, owoce (w formie sałatki owocowej, kompotu), słodycze, chałwa, nugat itd.
Jak widzicie wybór jest bardzo duży i na pewno każdy z nas może nazwać swoją słodycz deserem. Tylko o jednym trzeba pamiętać (Stasio to wie najlepiej) …. nie jemy słodyczy wieczorem, a już na pewno nie przed spaniem.
Kochani! Nasz król, Karol, pozwala wszystkim 14 października zjeść swoją słodycz nawet przed spaniem. Król Karol w tej kwestii podjął specjalne królewskie zarządzenie i ten szczególny dzień nazwał Dniem Łakoci.
Tak więc 14 października, gdy uczniowie cieszą się, że nie idą do szkoły (niektórzy oczywiście) krasnoludki mogą objadać się słodyczami do woli.
Cieszycie się z decyzji króla Karola?
(Wszyscy) – Taaak.
(WP) – Drodzy uczestnicy dzisiejszego spotkania.
Król Karol ustanowił jeszcze jedno zarządzenie. W związku z tym, że w Polsce dzień 14 października jest Dniem Edukacji Narodowej i uczniowie nie idą do szkoły, król zobowiązał Pana Profesora, aby ten dzień był dniem otwartym dla wszystkich uczniów chcących odwiedzić szkaradkową szkołę. Uczniów zaś zobowiązał do zapewnienia zainteresowanym przyjemnej atmosfery. Czy wszyscy zgadzają się z zarządzeniem Króla Karola?
(Wszyscy) – Taaaak!
(WP) – Na zakończenie dzisiejszego spotkani Król Karol zaplanował nadanie nominacji dla swoich ministrów.
Bardzo proszę o podchodzenie do króla w celu złożenia przyrzeczenia. Nominaci swoje przyrzeczenie złożą na konstytucję, kładąc na niej swoją prawą dłoń i wymawiając słowo „przyrzekam”. Król przyjmie przyrzeczenie poprzez dotknięcie nominata (jego lewego ramienia) berłem królewskim. Czy wszystko jest zrozumiałe?
(Wszyscy) – Taaaaaak!
(WP) –Po zakończeniu ceremonii jeszcze raz proszę szkaradkowy chór z akompaniamentem szkaradkowej orkiestry o zaśpiewanie „Hymnu Szkaradkowa”.
Przechodzimy do ceremonii uroczystego przyrzeczenia. Nominowanych przez króla ministrów proszę o ustawienie się przed królem na czerwonym dywanie.
(WP) – Pan Profesor – Pan Profesor będzie ministrem szkolnictwa i kultury…. Czy przyrzekasz wiernie służyć wszystkim mieszkańcom Szkaradkowa?
(Pan Profesor) – Przyrzekam.
(WP) – Różyczka – Różyczka będzie ministrem zdrowia … Czy przyrzekasz wiernie służyć wszystkim mieszkańcom Szkaradkowa?
(Różyczka) – Przyrzekam
(WP) – Muchomorek – Muchomorek będzie ministrem gospodarki… Czy przyrzekasz wiernie służyć wszystkim mieszkańcom Szkaradkowa?
(Muchomorek) – Przyrzekam.
(WP) – Latarnik – Latarnik będzie ministrem sprawiedliwości i spokoju … Czy przyrzekasz wiernie służyć wszystkim mieszkańcom Szkaradkowa?
(Latarnik) – Przyrzekam.

(WP) – Motylek – Motylek będzie ministrem żywności i zaopatrzenia … Czy przyrzekasz wiernie służyć wszystkim mieszkańcom Szkaradkowa?
(Motylek) – Przyrzekam.
(WP) – Może ktoś chce zgłosić jeszcze kogoś na ministra?
(Stasio) – Konewka.
(WP) – Stasiu, ale Konewka będzie podlegał pod Pana Profesora, bo przecież pracuje w szkole?
(Stasio) – Ano, tak.
(Zuzia) – Filipek.
(WP) – Od czego byłby Filipek ministrem? Może od ochrony środowiska?
(Ola) – O! Tak! Od ochrony środowiska.
(WP) – Filipek – Filipek będzie ministrem ochrony środowiska … Czy przyrzekasz wiernie służyć wszystkim mieszkańcom Szkaradkowa?
(WP) – Oto ministrowie króla. Hura!

(Wszyscy) – Hura!
(WP) – Kochane krasnoludki! Drodzy mieszkańcy Szkaradkowa! Szanowni przybyli goście. Na zakończenie uroczystości król Karol z racji, że ustanowił dzień 14 października Dniem Łakoci, zaprasza wszystkich do okrągłego stołu na słodki poczęstunek. Być może, nie wszyscy znajdą tam swoje słodycze, ale do nocy jest jeszcze daleko…
