JOYKO

Roku tysiąc osiemset dwudziestego drugiego dnia trzynastego listopada przed Nami Parochem Zabłockim Urzędnikiem Stanu Cywilnego Gminy Zabłockiej Powiatu Bialskiego w Województwie Podlaskim stawili się Stanisław Joyko mieszczanin rolnik w Mieście Kodniu zamieszkały mający podług złożonej przed nami Metryki wyjętej z Ksiąg Cerkwi Kodeńskiej lat spełnionych dwadzieścia trzy, wdowiec w asystencji Matki swej Teodory z Andruszuków Joykowej w Mieście Kodniu na gospodarstwie zamieszkałej Ojciec zaś Józef Joyko bywszy gospodarz na Białej Górze nie żyje, tudzież panna Tatyanna Panasiukówna rolniczka w Żelewszu zamieszkała mająca podług złożonej metryki przed nami wyjętej z Ksiąg Cerkwi Zabłockiej lat piętnaście wieku swego w domu rodzicielskim zostająca w asystencji Ojca swego Pawła Panasiuka i Matki swej Darii z Wawryszewiczów w Żelewszu na gospodarstwie osiadłych rolników. Strony stawające żądają abyśmy do ułożonego między nimi obchodu małżeństwa przystąpili, którego zapowiedzi uczynione były przed drzwiami naszego domu Gminnego to jest pierwsza dnia trzeciego a druga dnia dziesiątego listopada roku bieżącego o godzinie dwunastej w południe . Gdy żadne tamowanie przeciw rzeczonemu małżeństwu nie zaszło a rodzice niniejszym na obchód  małżeństwa zezwalają i przychylając się zatem do żądania stron po przeczytaniu wszystkich wyżej wspomnianych papierów i działu szóstego w tytule Kodeksu Cywilnego o małżeństwie zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki czyli chcą pobrać się z sobą na co gdy każde z nich oddzielnie odpowiedziało iż taka ich jest wola; ogłaszamy w imieniu prawa iż Stanisław Joyko i Tatyanna Panasiukówna są połączeni z sobą węzłem małżeńskim . Czego spisaliśmy akt w przytomności Grzegorza Andruszuka liczącego lat pięćdziesiąt i Jana Andruszuka liczącego lat czterdzieści obydwóch wujów zaślubionego Stanisława Joyko w wiosce Biała Góra w Kordonie Rosyjskim na gospodarstwie osiadłych rolników, nie mniej Trofima Panasiuka liczącego lat czterdzieści w Żelewszu na gospodarstwie osiadłego rolnika i Romana Panasiuka liczącego lat trzydzieści w mieście Kodniu na gospodarstwie osiadłego, obydwóch stryjów zaślubionej panny Tatyanny Panasiukówny. Akt niniejszy został stawającym przeczytany i podpisany przez nas tylko gdyż wszystkie wyrażone osoby pisać nie umieją. Ksiądz Jan Bojarski Paroch Zabłocki Urzędnik Stanu Cywilnego

Drugim po Doroteuszu Kamińskim, który pojawił się na Żelewszu o innym nazwisku, był Stanisław Joyko syn Józefa i Teodory z domu Jędrzejewicz (Andruszuk). Rodzice Stanisława byli młynarzami mieszkańcami Białej Góry w Kordonie rosyjskim. Stanisław (1799 + 1855) i jego brat rodzony (Grzegorz (1804 + 1854) sprowadzili się do pracy do Kodnia. Także w Kodniu szukali sobie żon  Pierwszy ożenił się Stanisław z panną Marianną Michalczuk córką Michała i Anastazji. Niestety Marianna zmarła w 1822 r. mając 19 lat w domu swoich rodziców w Kodniu ul. Sławatycka 180. Dzieci nie mieli. Jeszcze w tym samym roku wdowiec Stanisław Joyko ożenił się. Była nią właśnie Tatiana (1807 + …) córka Pawła Panasiuka i Darii z Wawryszewiczów wnuczka Maksyma i Maryny Panasiuków prawnuczka NN i Anastazji z Charytoniuków. Stanisław i Tatiana Joykowie zamieszkali w Żelewszu pod Nr 5. Tu urodziło się im trzech synów: Bazyli, Maksym (zmarł po urodzeniu) i Jan. Jednak Joykowie wyprowadzili się z Żelewsza do Kodnia. Tam urodziło się im jeszcze troje dzieci: Nikifor i bliźnięta (Perfir i Anastazja), które zmarły w kilka dni po urodzeniu. Synowie ożenili się w
parafii kodeńskiej. Bazyli (1825 + …) ożenił się z panną Marią Sieheniewicz, z Kodnia. 

Jan (1829 + …) ożenił się z młynarzówną panną Pawliną Osypiuk z Suhre

Nikifor (1838 + …) ożenił się z Julianną Dawidowicz

Stanisław 
Joyko zmarł w Kodniu w 1855 r.

Grzegorz Joyko, brat Stanisława, także ożenił się z „żelewieską Panasiuczką”. Pierwszą żoną Grzegorza była Tekla Nazaruk. Miał z nią dwie córki: Teodorę (zmarła w wieku 16 lat) i Magdalenę, po urodzeniu której żona zmarła. Jeszcze w tym samym roku Grzegorz Joyko ożenił się z 20 lat młodszą od siebie Marianną Antomiukówną (1824 + …) córką Tymoteusza Antoniuka z Kodnia i Anastazji Panasiuk (Iwaniuk) z Żelewsza, wnuczką Antoniego i Justyny Panasiuków. Wspomniałam o niej opisując genealogię Panasiuków. 

Grzegorz i Marianna mieli sześcioro dzieci: Symeona, Michała, Piotra, Hieronima, Adama i Eufimię. Wszystkie oprócz Adama nie przeżyły roku. Zmarł także Grzegorz Joyko. „Żelewieska Panasiuczka”
trzydziestoletnia wdówka poślubiła w 1855 r. siedem lat młodszego od siebie kawalera Kondrata Szczasliwuka vel Micewicza z Kodnia. Joykowie wyprowadziwszy się z Żelewsza używali nazwiska Joyczuk.(Jojczuk).

Dodaj komentarz