Historię kościoła Świętej Rodziny rozpoczyna Dom Pracy na Piaskach (ul. Świeża – ob. ul. Kelles – Krauza). Powstał on w latach 1896 – 1898 z inicjatywy Radomskiego Towarzystwa Dobroczynności przy pomocy wielu ofiarodawców. Jego autorstwo niektórzy przypisują znakomitemu warszawskiemu architektowi Stefanowi Szyllerowi. Dzięki staraniom Towarzystwa zostały sprowadzone do Radomia Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytki), którym powierzono opiekę nad tym domem. W Domu Pracy znajdowało się schronisko dla starców, internat dla dziewcząt, szwalnia, wszelkiego rodzaju obstalunki. Siostry także odwiedzały ubogich, posługiwały w domach pomocy społecznej i w szpitalach.
W 1905 roku dobudowano do budynku kaplicę zakonną.
W 1926 roku budynek został rozbudowany od strony ul. Niedziałkowskiego.
W 1934 roku siostry odkupiły budynek od Radomskiego Towarzystwa Dobroczynności. W czasie okupacji, poza działalnością statutową, siostry zajmowały się tajnym nauczaniem, udzielały pomocy medycznej rannym i dożywiały jeńców. Po II wojnie światowej siostry założyły szkołę rzemieślniczą dla dziewcząt, przekształconą później w Trzyletnie Żeńskie Gimnazjum Krawiecko – Bieliźniarskie. W budynku był internat i bursa. Była też kuchnia. W 1947 roku władze PRL przejęły budynek i umieściły w nim szkołę podstawową. W 1973 roku miejsce podstawowej szkoły zajęło Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych.
W okresie PRL siostry starały się odzyskiwać pomieszczenia budynku. Cały budynek odzyskały w latach 90. i zorganizowały w nim przytulisko dla dziewcząt z rodzin patologicznych.
Szarytki opuściły Radom w 2011 roku.
Budynek Domu Pracy opustoszał. W 2017 roku kuria biskupia postanowiła przekazać go Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka”, gdzie obecnie mieści się Międzynarodowe Centrum Wolontariatu.
Budowę kościoła Świętej Rodziny rozpoczęto w 1905 roku, kiedy to do budynku Domu Pracy dobudowano kaplicę zakonną pw. Świętej Rodziny. Kaplicę zaprojektował arch. Stefan Lamparski. W 1965 roku szarytki (opiekujące się Domem Pracy i kaplicą) przekazały swoją kaplicę na cele duszpasterskie parafii Opieki N.M.P. w Radomiu. Kaplica stała się kościołem filialnym dzisiejszej katedry. Powiększono wnętrze świątyni. Obiekt rozbudowano w latach 1968 – 1970.
W 1974 utworzono parafię, jako samodzielną placówkę duszpasterską – parafię Świętej Rodziny. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Stanisław Wrocławcki.
Odpust – niedziela Świętej Rodziny (pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu)
Świętej Rodziny święto zaczęto obchodzić w różnych krajach od XVIII wieku. Zatwierdził je papież Leon XIII dekretem aprobującym „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. Papież ułożył teksty liturgiczne na to święto. Jego dziełem są także hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny. Leon XIII był też pierwszym, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia.
Adres: ul. Kazimierza Kelles – Krauza 19, 26 – 600 Radom
Kontakt: tel. 508 829 488
e-mail: [email protected]
Proboszcz: ks. dr Maciej Korczyński