Kościół Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu

Budowa kościoła Matki Bożej Królowej Świata łączy się z kaplicą Najświętszej Maryi Panny przy ul. Siennej 7/9 oraz z działalnością księży filipinów z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Tarnowie.
W 1938 roku Radomskie Towarzystwo Dobroczynności kupiło dom przy ul. Siennej 7/9 dla Caritasu z przeznaczeniem na żłobek, przedszkole i pomoc charytatywną. Domem tym opiekowały się siostry szarytki, w 1946 na ich miejsce przybyły siostry michalitki, które w 1948 roku były odsunięte od opieki i zastąpiły je w1952 roku siostry bezhabitowe (niepokalanki), Córki Maryi Niepokalanej.

W domu tym wydzielono w latach 1943-1944 kaplicę, którą obsługiwali księża parafii Opieki NMP (kościół mariacki). a od 1959 roku księża filipini. W 1959 roku biskup z parafii mariackiej wyznaczył granicę wikariatu eksponowanego, dając możliwość filipinom prowadzenia własnych ksiąg chrztów, ślubów i zgonów. W 1971 roku kaplica została powiększona, a w 1972 roku Kongregacja została formalnie erygowana. Ks. Marian Zieliński został wybrany pierwszym superiorem Kongregacji. Kongregacja zakupiła dom przy ul. Zbrowskiego 14, który stał się siedzibą wspólnoty.
Starania filipinów o erygowanie nowej parafii i budowę kościoła Matki Bożej Królowej Świata zakończyły się sukcesem w 1981 roku.

Plac pod budowę nowego kościoła został poświęcony w 1982 roku i rozpoczęto budowę. W 1984 roku został wbudowany kamień węgielny, dolną część kościoła oddano do użytku w 1984 roku, górną część w 1999 roku, a dedykacji świątyni dokonano w 2011 roku.

Kongregacja prowadzi własną szkołę – Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri.

Nowoczesny kościół został zbudowany wg projektu arch. Wojciecha Gęsiaka i arch. Wojciecha Fałata.Wojciech Gęsiak w latach 1990 – 1994 pełnił funkcję prezydenta Radomia.

Odpusty: MB Królowej Świata (22 sierpnia), św. Filipa Neri (26 maja)

Matka Boża Królowa Świata – święto obchodzone zawsze osiem dni po uroczystości Wniebowzięcia Maryi, 22 sierpnia. Święto ustanowił papież Pius XII w roku 1954, w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryi. Od najdawniejszych czasów Matkę Bożą nazywano Panią i Królową. Chrześcijanie od wieków czczą Ją jako Królową i zdobią koronami Jej wizerunki.

Filip Romulus Neri (1515 – 26 V 1595) urodził się we Florencji. Był synem notariusza Franciszka Neri i Lukrecji Mosciano. Był bardzo pociągający w swojej zewnętrznej postaci, jak też w obejściu. Wyróżniał się poczuciem humoru i talentem jednania sobie ludzi. Duchowo kształtowali go dominikanie. Od benedyktynów przyjął dewizę Nihil amori Christi praeponere (Nic nie przedkładać ponad miłość do Chrystusa). Zdobył wszechstronne wykształcenie. Lubił muzykę i sztukę. Jego spotkania przy słowie i muzyce dały początek nowemu gatunkowi sztuki, oratoriom. W roku 1564 Filip otrzymał w zarząd kościół pod wezwaniem św. Jana. Tam zamieszkali ci, którzy chcieli naśladować styl życia Filipa. Nazywano ich oratorianami lub filipinami. Żyli wspólnie, choć nie byli związani żadnymi ślubami. Za datę powstania filipinów uważa się rok 1565. Papież Grzegorz XIII zatwierdził ich dziesięć lat później, choć regułę Filip spisał dopiero w 1583 roku. Filip Neri doradzał papieżom i był kierownikiem duchowym wielu dostojników kościelnych. Był pogodnym i wesołym świętym. Beatyfikował go Paweł V, kanonizował w 1622 roku Grzegorz XV.

Adres: Osiedle Nad Potokiem

ul. Grzybowska 22, 26-600 Radom

Kontakt: tel. 48 363 74 88

e-mail: [email protected]

Proboszcz: ks. mgr Tomasz Kośka COr