Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Radomiu

Dla dzielnicy Firlej w Radomiu Msze Święte były sprawowane w starej drewnianej kaplicy w Wólce Klwateckiej. W 1970 roku kaplicę strawił pożar.

W latach 1974 – 1975 wymurowano w innym miejscu (przy starej cegielni) nową kaplicę z cegły klinkierowej. Parafię erygowano w 1981 roku, a pierwszym jej proboszczem mianowano ks. Tadeusza Ofiarę.

Kościół parafialny według projektu arch. Tadeusza Derlatki z Radomia zbudowano w latach 1983 – 1996. Świątynię poświęcono w 1996 roku.

Odpust – 14 sierpnia (św. Maksymiliana)

Św. Maksymilian – Rajmund Kolbe, syn Juliusza i Marianny z d. Dąbrowskiej urodził się w 1894 roku w Zduńskiej Woli. Kolbowie byli pobożną i patriotyczną rodziną. Rodzice planowali, że zostanie sklepikarzem, ale jako 13-latek zdecydował wraz ze starszym bratem Franciszkiem dołączyć do Franciszkanów Konwentualnych. Po wstąpieniu do nowicjatu w 1910 roku Rajmund otrzymał habit i nowe imię Maksymiliana Marii. Jeszcze przed święceniami założył „Rycerstwo Niepokalanej”. Od roku 1927 budował „Miasto Niepokalanej” w Niepokalanowie koło Warszawy. We wczesnych latach 30. rozszerzył swoją misję na Japonię, gdzie założył gazetę, klasztor i seminarium. Jednak, gdy nad światem zawisło widmo II wojny światowej, ojciec Maksymilian powrócił do Polski. Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, Niepokalanów stał się schronieniem dla wszystkich uciekających przed prześladowaniami. Na początku 1941 roku o. Maksymilian został aresztowany przez gestapo, a następnie wywieziony do Auschwitz jako więzień polityczny. Latem 1941 roku, gdy jednemu z więźniów udało się zbiec, komendant obozu zadecydował surowo ukarać pozostałych. 29 lipca w czasie codziennego apelu wybrał przypadkowych dziesięciu mężczyzn na śmierć w bunkrze głodowym.

Jednym z nich był sierżant armii polskiej, Franciszek Gajowniczek, mąż i ojciec rodziny. Wtedy Maksymilian wystąpił z szeregu i powiedział, że chce zastąpić współwięźnia.

Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem trucizny. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium. Kolbe został beatyfikowany w 1971 roku, W 1982r. na Placu św. Piotra w Rzymie odbyła się uroczysta msza kanonizacyjna, której przewodniczył papież Jan Paweł II,

Adres: dzielnica Firlej

ul. Trzebińskiego 35, 26 – 600 Radom

Kontakt: tel. 48 345 11 60

E-mail: [email protected]

Proboszcz: ks. kan. dr Dariusz Karasek