header image
Start arrow KARTY KALENDARZA


                      Z kart kalendarza naszego ogrodu
                                         2015rok
Image


Zebranie Walne Sprawozdawczo - Wyborcze odbyło się 11 kwietnia.
Wybrano nowy (prawie stary) zarząd.

Image

Pierwsze zebranie nowo wybranego zarządu: plany, propozycje, decyzje. Trzeba rozpocząć pracę…. Zamiary są duże, zobaczymy co z realizacją…

Image

Każdy pomysł się liczy, ale trzeba wybrać te najlepsze i działać, działać, działać…

Kwiecień!!!!!! Wiosna na działkach szaleje!!!!!! Czas cięcia brzoskwiń!!

Image

Image

Kto nie umie, nich dokładnie patrzy , to jest sztuka… Kto uważnie słuchał wykładu naszego instruktora pana Rysia będzie umiał sam sobie poradzić, a w razie potrzeby służy pomocą…
Pracy na działkach wiosną ogrom, ale czy w takim towarzystwie można czuć się zmęczonym???

Image

Nawet starsi działkowicze przy pracy zapominają o swoich dolegliwościach i chorobach.

Image

Image

Paleta kolorów tak olbrzymia, że czuje się kolorowy zamęt głowy .

Image

I jeszcze nie można mówić który kwiat ładniejszy, bo obraza gotowa i w przyszłym roku nie zakwitną.

Image

Szkoda, że działki takie małe, bo trzeba pomieścić jeszcze warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Oczywiście kawałek trawnika też musi mieć miejsce. Kwiaty są piękne….

Image

A życie jest urocze, szczególnie wiosną, kiedy budzi się cała przyroda, ptaki zakładają swoje rodziny i starają się je dobrze wykarmić…

Image

Żaby, które umilają swoim rechotem letnie wieczory - też zadbały o swoje potomstwo…

Image

Chyba się potem rozejdą, bo za dużo jak na jedne oczko……
Przyroda szaleje, nowe życie rodzi się na działkach i mimo ogromu pracy panuje radość.

Image

Image

Jak można było kiedykolwiek pomyśleć o likwidacji ogrodów działkowych - toż to miłość i szczęście wielu działkowiczów, szczególnie emerytów, coraz częściej młodych ludzi z małymi dziećmi, którzy też szukają kontaktu z przyrodą. O ile świat byłby piękniejszy, gdyby wszyscy kochali przyrodę i ją chronili!!! Rodzice dawajcie przykład swoim dzieciom!!!!!!!


Przeglądy działek - trzeba się nachodzić i jeszcze oceniać, żeby było sprawiedliwie…

Image

Różnorodność działek na naszym ogrodzie jest duża:

Image

Z przewagą warzyw…

Image

I z przewagą kwiatów…

Image

Image

Kolorowo jak na straganie z kwiatami.

Image

I bardziej rekreacyjne,

Image

Image

z przewagą trawnika… Smacznego.

Image

Image

Oczywiście na zdjęciach lepiej wyglądają te ładne działki, więc tymi zaniedbanymi (niestety takie też bywają) nie chwalimy się.
A pomysły na upiększanie działek są różne…

Image

Image

Tych gości działkowych trochę boją się wróble … a taka piękna działka. Warto by po niej się porozglądać, jak tu zaryzykować??? – martwią się.

Image

Czy można tu założyć swój dom? - bzykają pszczoły… Czy regulamin ogrodowy nie zabrania? Prosimy o odpowiedź!! Odwdzięczymy się zapylaniem kwiatów…

Image

Ktoś zgubił buty…. krzyczą rojniki - mamy mieszkanie!!!!
Każdy pomysł jest dobry, ważne by było miło w naszym ogrodzie.

Image

Nawet stare pniaki do rąbania drewna są wykorzystane – nic w przyrodzie się nie marnuje.

Mamy kłopot z niektórymi działkowcami, którzy nie bardzo rozumieją i do pojemnika na śmiecie wyrzucają cenny materiał kompostowy. A przecież na działkach znajdują się kompostowniki, przez niektórych nawet wykorzystane do nasadzeń…

Image

Zachęcamy do zakładania własnych kompostowników!!!! Otrzymany kompost z przerobionych odpadów zielonych zużyjemy jako nawóz organiczny, bardziej wartościowy od nawozów sztucznych.
Plakaty o kompoście, które dostaliśmy od pani Ani Jarosińskiej z Delegatury i są rozwieszone na tablicach ogłoszeniowych widocznie nie wszyscy oglądają…..

Image

Obwodnica południowa oddana do użytku, niestety, utrudniła działkowcom z osiedla Południe dojście do ogrodu. Muszą nadkładać około kilometra drogi, aby dojść do ronda przy ul. Wierzbickiej . Niektórzy ryzykują i przechodzą pod barierkami przeskakując rowy, co jest bardzo niebezpieczne. Ponieważ nasz ogród ma dużo działkowców z osiedla Południe, zebraliśmy podpisy i napisaliśmy pismo do Prezydenta Miasta z prośbą o wyznaczenia przejścia dla pieszych.
2 czerwca delegacja z ogrodu spotkała się w tej sprawie z panem prezydentem Frysztakiem. Przekazaliśmy naszą prośbę, mamy czekać na odpowiedź, którą nam da po dokładniejszym zapoznaniu się z problemem.

W tym roku działka państwa Zofii i Andrzeja Kulińskich została zgłoszona do konkursu „Najładniejsza Działka” 2015r. w Okręgu Mazowieckim PZD.

Image

Image

Działka zadbana, spełniająca warunki, na pewno nadaje się do konkursu.
Pierwsze inwestycje tego roku to dach (dłużej dach z eternitu nie może być) . Tylko wszystko rozbija się o finanse … Dotacja z okręgu, nasze oszczędności i praca własna – muszą wystarczyć.

Image

Image

1 sierpnia przyjechała komisja w sprawie konkursu działki. Komisja zjechała, przeglądała, oglądała, mierzyła, chwaliła, oceniła i … zabrała 3 punkty.

28 sierpnia nasz ogród gościł p. Dominika Taraskę, dziennikarza z redakcji miesięcznika „Działkowiec”, który przeprowadził wywiad z prezesem ogrodu p. Henrykiem Mrozowskim, działkowiczką Hanną Giełżecką (laureatką I miejsca w konkursie „Najładniejsza działka” z okręgu mazowieckiego w 2014roku) oraz z Walentyną Pawelec – kronikarką naszego ogrodu. Wywiad ma się ukazać w którymś numerze działkowca.

Image

W programie spotkania był spacer po ogrodzie. Oprowadziliśmy pana redaktora alejkami. Gdzie była trochę zaniedbana działka, prosiliśmy aby zamknął oczy . Pokazywaliśmy nasze okazy, chwaliliśmy się osiągnięciami. A pan redaktor chodził, patrzył, oglądał i robił zdjęcia...

5 września została zorganizowana dla naszych działkowców wycieczka. Trasa: Zwoleń (krypta Jana Kochanowskiego), Czarnolas – Muzeum J. Kochanowskiego, Puławy - zamek Czartoryskich, Kazimierz n/ Wisłą. Przewodnikiem był nasz działkowicz Ryszard Kiernoz.

Image

W drodze powrotnej pojechaliśmy do Nadleśnictwa Zwoleń . Tam czekało na nas zwiedzanie wystawy flory i fauny Puszczy Kozienickiej, oraz przygotowane ognisko. Było wesoło…. I ciepło. Nie wiadomo: czy tak każdy rozgrzał się przy ognisku, czy pomogły trochę płyny.

Dzień dobry,
W nawiązaniu do e-maila z dnia 02.09.2015 r., Nadleśnictwo Zwoleń
informuje, że udostępni miejsce na ognisko i Izbę Edukacji Leśnej
"Miodne" do zwiedzania.

z poważaniem


mgr inż. Marcin Madej
Starszy Referent w Dziale Gospodarki Leśnej
Nadleśnictwo Zwoleń


Kto nie był na wycieczce, będzie mocno żałował, gdy zobaczy co było w programie na tablicy wykonanej przez Helenkę Kurosz. A można było zamówić drugi autokar…

Image

Image

„Pańskie oko konia tuczy” – prezes sprawdza, czy wszystko się zgadza.
Liczy, liczy, ale wszystko w porządku…


Na Mazowieckie Dni Działkowca 12 września dostali zaproszenie - prezes naszego ogrodu i właścicielka działki startująca do konkursu Zosia Kulińska.
Hip, Hip Hura!!!! II miejsce konkursu na „Najładniejszą działkę” w Okręgu Mazowieckim!!!!!!!
Brawo nasza Zosiu!!!! Oby tak dalej!!!!!
Niech wszyscy poznają nasz Ogród XXXV-lecia!!!!


21 września - nadeszła kalendarzowa jesień, na działkach liście kolorowe jak cukierki powiewają na wietrze, wrzosy przywołują swoim urokiem oko przechodzącego, zimowity udają krokusy…

Image

Piękna jest jesień, chociaż smutno, że znowu trzeba przetrwać zimę, zanim zacznie się najpiękniejsza pora roku i rozpocznie się znowu nowe życie na działkach.
Czy wszystko przezimuje? Czy mrozy nie zniszczą naszych roślinek? Cóż, na razie cieszmy się jesienią kiedy wszystko jeszcze takie piękne i nie myślimy o zimie… szukajmy babiego lata!!

Image

Dalie, astry i marcinki dumnie prostują swoje ramiona - jesteśmy kwiatami jesieni…

Image

Jaskrawe aksamitki dekorują połacie zielonych poplonów wysianych przez zapobiegliwych działkowców…

Image

Kolorowe owoce z krzewów, czekają na swoich skrzydlatych smakoszy …

Image

Image

No nareszcie dach gotowy, bo dożynki trochę spóźnione… Teraz tylko porządki i przygotowania do dożynek czas zacząć.
Prezes nie ma humoru, bo tyle jeszcze pracy, plany są, a finanse skrzypią.
Trzeba pomyśleć o dokończeniu inwestycji, może Okręgowy Zarząd jeszcze sięgnie do kieszeni? Bardzo oszczędnie gospodarowaliśmy, dużo wkładu własnej pracy, ale tyle jeszcze do zrobienia.. Mamy nadzieję, że oglądając nasze osiągnięcia i plany mamy jeszcze jakieś szanse na zastrzyk finansowy – u nas nie marnuje się otrzymanych złotówek.
Prezes Mazowieckiego Zarządu z Radomia, w każdej chwili może sprawdzić jaką wykonaliśmy pracę…..
Oj! Żeby nie te pieniądze, ile jeszcze mamy planów i pomysłów …

23 września nasza księgowa była na szkoleniu - jak starać się o dotację z Unii. Niestety, same ogrody nie mogą, tylko z gminą. No… od czego mamy zarząd, niech ruszy głowami i coś wymyśli - myślenie ma przyszłość……………….

26 wrzesienia – Dożynki!!!!

Wszystko jest przygotowane, tylko pogoda marudzi i niebo płacze. Co tam! My działkowicze żadnej pogody się nie boimy!!! Ważne aby humory dopisały!!!!

Image

Najważniejsze, żeby wszystkim smakował biały barszcz z jajkiem i kiełbasą. Zawsze była grochówka…..
Chleb ze smalcem swojej roboty na pewno będzie smakował, a kiszone ogórki przynieśli działkowicze – ogórki miały być z własnych działek.
A konkurencja będzie – każda z pań zachwala swoje.
Panowie nie są gorsi, wyciągają z kieszeni nalewki i też oczywiście zachwalają swoje - będzie degustacja. Musimy kiedyś zrobić konkurs - tylko jury musimy wybrać z tęgimi głowami.
Chyba nie będzie problemu, mamy coraz więcej młodych działkowców.

Image

Dekoracja gotowa – czasu już niewiele do rozpoczęcia…

Image

Będzie się podobało? Koleżanka Marysia Kańska swoim okiem sprawdza. A kontrolować ona umie…. Jest przewodniczącą Komisji Rewizyjnej.

Oczywiście najpierw „Zielona Rzeczpospolita” – hymn działkowców.

Image

Potem starościna i starosta przekazują prezesowi chleb z przesłaniem: „ dziel prezesie sprawiedliwie”.

Image

Jest degustacja i zabawa, niestety na świetlicy, bo deszcz nam trochę zamieszał…

Image

Jednak smakuje…

Image

Drobny deszcz nie zepsuje nam dożynek, a może się przestraszy i przestanie?????

Image

No i jednak pozwolił na pieczenie kiełbasek. Dobrze, że drzewo było przykryte folią, to nie zamokło.

I po dożynkach …. niech żałują ci, co bali się deszczu i nie przyszli.


A teraz trochę autoreklamy naszego ogrodu.

Drodzy Czytelnicy!. Z przyjemnością przedstawiamy kolejnych nagrodzonych w internetowej edycji konkursów „Moja Działka”, „Mój Ogród” za okres 14-20 września 2015 r.

● Nagroda internautów (kupon na zakupy na www.dzialkowiecsklep.pl): p. Hanna Giełżecka z ROD XXXV-lecia w RadomiuW Październikowym numerze „Działkowca” zdjęcie działki naszej działkowiczki.

Image

Image

Spracowani działkowicze nie mają czasu chodzić do przychodni, tyle pracy jest jesienią…

24 października można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru na ogrodzie – chętnych nie brakowało …

Image

Panie pielęgniarki emerytki z koła „Jesienne Klimaty” uwijały się jak mogły…

Image

27 października odbyła się narada szkoleniowa na wybrane zagadnienia z nowego Statutu PZD i Regulaminu ROD w „Cechowiance”, na którą poszli: prezes ogrodu i sekretarz. Wiele zmian jest w dokumentacji i aby działać z nowo uchwalonym Statutem należy być na bieżąco z przepisami. Prawnicy omawiali zmiany w Statucie i Regulaminie, odpowiadali na pytania i wątpliwości uczestników narady.

Jednym z celów i zadań naszego Statutu uchwalonego przez XII Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 2 lipca 2015r. jest ochrona środowiska przyrodniczego, podnoszenie standardów ekologicznych otoczenia, ochrona przyrody. Nasz ogród od dawna zwraca uwagę na ekologię i ochronę przyrody.

Image

Na działkach jest wiele budek lęgowych dla ptaków, których coraz więcej ubywa.
Przed strzyżeniem żywopłotów i prześwietlaniem krzewów w okresie lęgowym ptaków, od kwietnia do 15 sierpnia przestrzega „Mój ogródek”.

Image

I hoteli dla owadów pożytecznych...

Image

Image

Różnorodność duża, zależy kto ma jaki pomysł, a każdy chce być oryginalny…

Image

Naszymi sprzymierzeńcami są biedronki, bzygi, złotooki - budujemy im domy, w których schronią się na zimę. Wiosną odwdzięczą się nam zajadając mszyce.
Nie na darmo instruktor ogrodowy tak dużo mówi na swoich szkoleniach o roli ptaków, pszczół, biedronek i innych współlokatorów pożytecznych na działkach.

Image

Image

Zimą oczywiście dokarmiamy ptaki…
Dlatego też nie są wyjątkiem odwiedziny lokatorów naszych działek.

Image

Do tych co dbają i pamiętają w zimie o karmikach przylatują częściej…

Image

Image

Odwiedzają nasze działki i małżeństwa…

Image

I samotni poszukujący pary…..

Image

Niezbyt przystojne ropuchy, ale pożyteczne…..

Image

Image

I umilające wieczory swoim rechotaniem zielone żaby.

Image

I zaskroniec wyglądający w oczku jak kawałek sznurka.


Tak szybko upłynęło lato…. nadszedł czas zbiorów, przetworów, które w zimie będą przypominać o lecie.

Image

Image

Zbiory zebrane z własnej działki cieszą oko, kieszeń i żołądek. Oko, bo urodziwe, kieszeń bo własne - nie trzeba kupować, żołądek, bo ekologiczne. No z tą kieszenią, to niespecjalnie - często wydatki na ich produkcję przewyższają ich wartość, ale jaka satysfakcja…

Image

Image

Ej!!!! Nie za dużo tych słodkości???? Wiosną jak nic, trzeba powtórnie zaprosić panie pielęgniarki z „Jesiennych Klimatów”, aby mierzyły poziom cukru we krwi…
Pierwsze przymrozki jakie wystąpiły, wystraszyły zarząd i pomyślano o zabezpieczeniu rur kanalizacji ogrodowej - już woda jest zamknięta aż do wiosny.
Co zapobiegliwsi działkowcy mają zapasy wody deszczowej w beczkach.

Image

Deszczówka to nic innego jak woda opadowa, którą podlewając rośliny na działce oszczędzamy pieniądze ogrodu, więc i swoje własne, ponadto jest to ekologiczne działanie, ponieważ oszczędzamy wody gruntowe.
Lekko kwaśny odczyn wody powoduje, że doskonale nadaje się ona do podlewania roślin kwasolubnych. Podlewanie deszczówką lubią też rośliny ciepłolubne.
Gromadzenie wody deszczowej jest proste i nie wymaga nakładów finansowych, wystarczy pod rynnę podstawić beczkę.


Stop spalaniu na działkach!!!! - to teraz bardzo ważne hasło.
Jak zwykle o tej porze powraca stary problem przy okazji jesiennych porządków, co zrobić z odpadami roślinnymi. Najczęściej zabieramy się do palenia. Nie dość, że niszczymy środowisko przyrodnicze, to jeszcze łamiemy prawo.

Image

Działkowcy!!!!
Pamiętajmy, że zabronione jest palenie liści, gałęzi czy odpadów zielonych. Nieprzestrzeganie tego przepisu, grozi grzywną !!!! a należy też wiedzieć, że wypalanie ma szkodliwy wpływ na glebę, ponieważ zabija mikroorganizmy w niej żyjące.
Czytajcie ostrzeżenia na ogrodowych tablicach ogłoszeniowych!!!!

W listopadowym „Działkowcu” znowu zdjęcie działki naszej koleżanki – promocja naszego Ogrodu XXXV- lecia jest niezła.

Image

Image

12 listopada – badanie gleby na naszym ogrodzie. Inspektor Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej w Kielcach pobrał próbki ziemi na wyznaczonych sektorach, aby badanie było miarodajne i teraz czekamy na wyrok…

Image

Image

Pan instruktor poinformował, iż badanie gleby jest ważne cztery lata.

Image

Zaczyna się okres, gdzie życie na naszym ogrodzie zaczyna się uciszać, a jeszcze trochę później zamierać. Dlatego właśnie nawiązaliśmy kontakt ze Strażą Miejską, dorobiliśmy klucze do bramy i mamy obiecane wizyty w okresie późno- jesiennym i zimowym. Wystraszy to może potencjalnych złodziei i zapobiegnie nielegalnemu pomieszkiwaniu bezdomnych na naszych działkach.

Image

Stołówki i jadłodajnie przygotowane, jak przystało na ogród dbający o swoich skrzydlatych przyjaciół.

Image

Image

Niech się rozglądają, gdzie są przyjazne dla nich działki, tam na wiosnę najlepiej zakładać swoje rodziny.

Image

Image


17 grudnia

Ostatnie spotkanie zarządu w tym roku – spotkanie opłatkowe. Zaproszeni goście to osoby, które swoim zaangażowaniem i pracą wspierają ogród.

Image

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich działkowców!!!! Oby rok 2016 był dla nas przyjazny, a plany dotyczące naszego ogrodu na przyszły rok dały się zrealizować.

Image

                                    Opracowała: Hanna Giełżecka


19 Października 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Ferdynand, Fryda,
Pelagia, Pelagiusz,
Piotr, Siemowit,
Skarbimir, Toma,
Ziemowit
Do końca roku zostało 74 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2564458
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.