header image
Start arrow Pawelec arrow JAN I STANISŁAW
JAN I STANISŁAW
Nie odnalazłam aktu ślubu Jana z Józefą z Motyków.

Image
1866r. - akt urodzenia Marianny Pawelec w Zatopolicach c. Jana i Józefy

Jan miał ośmioro dzieci z Józefą Motyką (pięć córek i 3 synów). Służył w wojsku carskim. Podczas służby wojskowej  urodziły mu się trzy córki: Marianna (mąż – Jan Słomczyński z Bieniędzic), Tekla (mąż – Józef Żyła z Klwatki Szlacheckiej)  i Franciszka (mąż – Jakub Berliński z Woli Wacławowskiej). Po wojsku urodzili się chłopcy (bliźniacy: Józef i Wojciech), ale żyli krótko. Stanisław (żona –  Józefa Jakubiak z Taczowa) urodził się  w 1879 r. To ojciec mojego teścia. Za Stanisławem urodziła się Aniela (mąż - Jan Bińkoski z Groszowic). Najmłodsza córka Jana i Józefy to  Józefa: miała 3 mężów (Antoni Mortka, Faliński i Józef Chwała – wszyscy z Cerekwi).  

 Image
2008r. - płyta pamiątkowa w miejscu pochówku Jana Pawelca i jego żony Józefy
                    
Jak wspomniałam wcześniej, co wynika z akt metrykalnych, Jan służył w carskim wojsku co najmniej 8 lat.
Zapewne wrócił z wojska bogatszym. Córki powydawał za mąż poza Zatopolice. Syn Stanisław ożenił się w 1904r. w Taczowie. Żonę sprowadził do Zatopolic. Jan żył 83 lata. 16 lat był wdowcem. Pomagał synowi w gospodarstwie. Zmarł 27 października 1927r. Przed jego śmiercią syn pobudował nowy piękny dom.
Jeszcze nie było podłóg – dopiero kładziono legary, gdy Jan zmarł. Z jednego z tych legarów (dębowych) Stanisław zrobił ojcu krzyż. Ten krzyż stoi do dzisiaj (zdjęcie powyżej).
Gdy Stanisław budował dom w miejscu starego, rodzina wyprowadziła się do stodoły. Było lato. Stanisław zorganizował kuchnię polową. W czasie budowy rodzinie Stanisława pomagała Ukrainka o nazwisku Bomba.

Image
2004r. - posesja  Pawelców  w Zatopolicach

Dom Pawelców w Zatopolicach był niewątpliwie najładniejszym domem we wsi przed II wojną Światową. W czasie wojny stacjonowała w nim obsada czołgu niemieckiego.
21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2097955
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.