header image
Start arrow Pawelec arrow BRATERSKA PRZYJAŹŃ
BRATERSKA PRZYJAŹŃ
To wyjątkowa historia.  
Do Sieciechowa jeździli zatopolickie Pawelce. Mój teść  śp. Jan Pawelec też tam był. Był małym dzieckiem, miał kilka lat, jeszcze do szkoły nie chodził. Jego dziadek, też Jan Pawelec, pod koniec
 swojego życia zapragnął  odwiedzić  „brata”  w Sieciechowie. Jaka to była okoliczność, żeby jechać  furmanką 70 kilometrów w jedną stronę?  Wesele? Może chrzciny?
 Z tej podróży mój teść zapamiętał bardzo starego dziadka. Nie zapamiętał widoków, które przypominałyby miasto. A więc może to nie był Sieciechów, a wieś w parafii sieciechowskiej? W późniejszym czasie mówiło się, że miał on bardzo dużo  dzieci, a na starość został sam. Kim był? U kogo w Sieciechowie zatrzymał się Pawelec Józef, brat mojego teścia, który brał udział w kampanii wrześniowej w 1939r.  Był w niewoli u Rosjan, uciekał z tej niewoli lasami i polami do domu.  W Sieciechowie przyjęła go jakaś rodzina, w której 90 - letni starzec dopytywał się o Ignacego  Pawelca z Zatopolic. To on miałby przekazać Józefowi legendę o „uciekinierach”. Według akt metrykalnych tym starcem mógł być Józef Kęska rodzony brat Antoniego Kęski, który nie ożenił się i został w domu rodziców, razem z Antonim i jego rodziną. Na drogę Józef Pawelec dostał od kuzynów dobre ubranie, prowiant i rower.  
Czy Jan Pawelec, dziadek mojego teścia, odwiedził rodzonego brata, czy kogoś,  z kim zaprzyjaźnił się po bratersku?
Moje poszukiwania w oparciu o te opowiadania przybliżyły mi Pawełków z Zalesia koło Sieciechowa.
Powróciła legenda  o dwóch braciach, którzy uciekli z rodzinnego domu.  Ich więź braterska była tak  wielka, że przeniosła się na następne pokolenia. Sieciechowsko – cerekiewska przyjaźń trwała trzy  i pół wieku przez siedem pokoleń.
Oto, co udało mi się odtworzyć z sieciechowskich akt metrykalnych:
1. Bartholomeusz Pawelczyk urodzony  w Przetyczy w 1629r.
2. Marcin Pawełek urodzony w Zalesiu  ok. 1680r. ożeniony z  Agnieszką
3. Maciej (Pawełczak, Pawełek) urodzony w Zalesiu w 1735r.  ożeniony z Katarzyną
4. Łukasz Pawełek urodzony w Zalesiu w 1762r.  ożeniony z Katarzyną Maćkulą. Mieszkał pod numerem domu 21. Zmarł w 1815r. w Zalesiu
5. Paweł Pawełek urodzony w Zalesiu w 1796r.  ożeniony z Barbarą Chadała w 1820r. mieszkał w Zalesiu  pod numerem domu 10. Zmarł w 1855r.
6. Tekla Pawełek urodzona w Zalesiu w 1836r. wyszła za mąż za Jana Kęskę z Bąkowca w 1855r. Zamieszkali w Zalesiu. Zmarła w 1929r.
7. Antoni Kęska urodzony w Zalesiu w  1857r. ożenił się z panną z Zalesia Marianną Maj w 1881r.
i zamieszkał w Zalesiu pod numerem domu 27. Zmarł w 1929r. Miał dziewięcioro dzieci. Najmłodszą była Marianna.
8. Marianna Kęska urodzona w Zalesiu w 1903r. wyszła za mąż za Antoniego Dęboskiego w 1925r.  
Przypuszczam, że właśnie na to wesele pojechał mój teść ze swoim dziadkiem do „Sieciechowa”.  Mój teść miał wtedy 5 lat, Antoni Kęska jako dziadek, miał  wtedy  68 lat. Wtedy żyła  jeszcze  Tekla Kęska z domu Pawełek. Umarła jako wdowa na uwiąd starczy, jak jest zapisane w akcie w 1929r. , kilka miesięcy  po synu Antonim  Kęska przeżywszy 93 lata.
Dzisiaj w Zalesiu żyją jeszcze Pawełkowie,  starsze małżeństwo.
21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2097985
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.