header image
Start arrow Pawelec arrow KOWALA, WOLANÓW, STRZAŁKÓW ...
KOWALA, WOLANÓW, STRZAŁKÓW ...
Jak wspomniałam wcześniej Wawrzyniec Pawelec urodzony w Cerekwi przeżył 90 lat, jak wynika z aktu zgonu z 1824r. sporządzonego w wolanowskim urzędzie.

Image
1824r. - akt zgonu Wawrzyńca Pawelca w Kowali

Jego ślad wskazała mi Anna Rzycka z d. Pawelec córka Idziego i Brygidy, która, jako wdowa, drugiego męża znalazła w Cerekwi. Może to nie przypadek, że Anna  szuka sobie miejsca w rodzinnych stronach ojca. Ojciec Anny, Idzi, miał dwie żony. Drugą była Agnieszka Kozłowska. Brat rodzony Anny Józef ożenił się w Strzałkowie z Julianną Pietrzyk i wyprowadził się z Kowali do Wolanowa. Dalsze pokolenia Józefa to Antoni Wincenty ur. 1842r i Walenty ur. !844, który ożenił się z Małgorzatą i mają syna Jana (ur. 1876r.) w m. Karońsk. Nie udało mi się odnaleźć takiej miejscowości  dzisiaj – może kiedyś istniała, albo zmieniła nazwę.
Wawrzyniec Pawelec z Agnieszką Wiśniowską, która także przeżyła 90 lat  mieli sześcioro dzieci:
Andrzeja (ur. 1775r.) - ożenionego z Agnieszką Tatrak. Nie zostawił potomków. Pierworodny syn Adam zmarł jako noworodek. 
Idziego (1779 -1827) - ożenionego z Brygidą i Agnieszką Kozłowską. Idzi miał razem ośmioro dzieci. Nazwisko Pawelec poniósł prawdopodobnie tylko Józef. Józef był fornalem dworskim w Wolanowie.
Inne nazwiska związane z Idzim to:  Pawłoski ze Strzałkowa, Kaliński ze Strzałkowa, Rzycki z Kowali, Owczarek z Cerekwi.

Image
1827r. - akt zgonu Idziego Pawelca syna Wawrzyńca i Agnieszki

Mateusza ur. 1790r. Nie znalazłam jego dalszych losów w wolanowskich kartach.
Jakuba (1788 – 1840) ożenionego z Dorotą Sieradz. Mieli dziewięcioro dzieci. Nazwisko Pawelec poniósł prawdopodobnie tylko Józef. Był gajowym w Wolanowie, potem ekonomem w Strzałkowie. 

Image
1817r. - akt urodzenia Józefa Pawelca syna Jakuba i Doroty

Nie są znane karty Walentego ur. 1822r.   Nie odnalazłam dalszych losów Wincentego (ur. 1816r.), Jana (ur. 1824r.) i Wawrzyńca (ur. 1831r.). Inne nazwisko, które weszło do rodziny Jakuba to Mieszczak.
Aleksego (1793 – 1849) ożenionego z Julianną Sierak q Kowali. Mieli pięć córek. Nazwiska jakie weszły  do rodziny Oleksego to: Leśniowski i  Idzikowski z Zabłocia.
Antoninę ur. 1796r., która wyszła za Piotra Kubickiego
Z akt metrykalnych wynika, że Wawrzyniec i Agnieszka Pawelce póżno mieli dzieci. Agnieszka zaczęła rodzić mając 42 lata, ostatnie dziecko urodziła mając 63 lat. Była to prawdopodobnie jedyna ich córka: Antonina.

Przeglądając akta  tej rodziny Pawelec wynika, że nazwisko Pawelec dopiero u nich kształtowało się.
Przykłady: Wawrzyniec, kiedy podaje sam  swoje nazwisko (na przykład przy urodzeniu dzieci) używa Pawelczak, ale już na akcie jego zgonu rodzina użyła nazwiska Pawelec.  Jego żona to Pawelczowa,  córki Oleksego to Pawelczykówny.  Aleksy,  kiedy umiera,  jest Oleksijem Pawelec. No i Anna Rzycka, o której wspomniałam na początku opowiadania o tej rodzinie, kiedy przychodzi do Cerekwi podaje, że jest z domu Pawelec. To jakby dokumentowało, że zapoczątkowane w Cerekwi przez Alberta  „z domu  Pawełczyk”   nazwisko Pawelec  umocniło się i wyparło z wolanwoskich akt metrykalnych Pawelczaków.
 

21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2098004
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.