header image
Start arrow Pawelec arrow WYSOKIN I MARCIN "GRALA"
WYSOKIN I MARCIN "GRALA"
O Marcinie Pawelcu  synu Jana i Jadwigi, wnuku Adalbertusa i Marianny, prawnuku Albertusa i Anny z Cerekwi wspomniałam w rozdziale”Pawelec w Zatopolicach”. Miał ksywę Grala. Ożenił się z Marianną z Wysokina  w parafii odrzywolskiej. 
 Image
1790r. – akt zgonu Marcina Pawelca „Grala”.

Kilka zdań z historii Wysokina.
Wieś Wysokin leży nad Drzewiczką. Nazwa wsi wywodzi się od jej założyciela dziedzica Wysocyńskiego.  Wieś powstała w XIV wieku.
W 1418 r. Dobrogost Czarny Odrzywolski herbu Nałęcz (starosta radomski, właściciel  wysokińskiej ziemi) za zgodą króla Władysława II Jagiełły założył  na obszarze przyległym wsi Wysokin miasto . Nazwę miasta Wysokin zmieniono w 1553r. na Odrowąż. Miasto otrzymało prawo niemieckie, targi, jarmarki, łaźnię. Odrzywolscy zbudowali most na Drzewicy i uzyskali w 1515 r. prawo pobierania opłat od wozów. Król Zygmunt August potwierdził prawa miejskie nadając miastu nową nazwę Odrzywół. W 1740 r. proboszcz smogorzewski wzniósł nowy drewniany kościół. W 1781r.  Ignacy Świdziński wyjednał przywilej królewski zwiększając ilość jarmarków.  Kościół murowany wybudowano w 1840r.
Miasto utraciło prawa miejskie w 1867r. Odebrał je car Aleksander II z dynastii Romanowów za udział w powstaniu styczniowym.  
Miasto słynęło z dobrych szewców i rzemieślników.

Wysokińscy Pawelce nie byli tylko parobkami we dworach. Wielu z nich było włościanami, ale także szewcami, bednarzami i kołodziejami. Był leśnik i karczmarz, w rodzinie nawet była  akuszerka. Rodzina Pawelców wpisywała się strukturę miasta Wysokin.
Moją analizę wysokińskich akt metrykalnych objęłam okres do 1864 roku, czyli do uwłaszczenia chłopów w Polsce.  Okres ten objął 4-5 pokoleń  Marcina i Marianny Pawelców.
Pawelce w Wysokinie to ogromna rodzina. Znajdziemy w niej nazwiska takie jak: Warda, Pilich, Kosmala, Maklakiewicz, Podkowiak, Maciągowski, Karbarczyk, Jarząbek, Hrobak, Liwiński, Niemirski, Kopytowski, Wójcicki, Frusiński...


21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2098104
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.