header image
Start arrow Pawelec arrow O KIERZKOWIE I TRZECH TOMASZACH
O KIERZKOWIE I TRZECH TOMASZACH
Kierzków – wieś notowana już w XV wieku, jako gniazdo rodowe licznej w następnych wiekach rodziny Kierzkowskich herbu Krzywda.
Dawniej była to wieś z folwarkiem, należała  do dóbr Cerekwi.
Jak podaje „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego” z 1827 r. w Kierzkowie było 13 dymów. Nie oznacza to, że żyło tam 13 rodzin, bowiem już w XVIII wieku na wsiach rozpoczęto budowę domów dwurodzinnych z jednym kominem.  
Kierzków obecnie jest dzielnicą Radomia.

Pierwszym Pawelcem w Kierzkowie był Tomasz syn Adalbertusa i Marianny małżeństwa Pawelec z Zatopolic i wnuk Alberta i Anny małżeństwa z Cerekwi. Wspomnę jeszcze raz, że sprowadził się z Zatopolic do Kierzkowa ze swoją drugą żoną (Zofią) i z pierworodnym synem Łukaszem. Nie udało mi się odnaleźć dalszych dziejów Łukasza. W 1709 roku urodził się syn Wawrzyniec,  o którym potem czytamy, że był zacnym mieszkańcem Kierzkowa. W 1712 roku  urodziła się Agata – niestety w wieku 15 lat umarła.

Image
1727r. – akt zgonu w Kierzkowie Agaty Pawelcówny córki Tomasza i Zofii

Image
1779r. – akt zgonu w Kierzkowie Wawrzyńca Pawelca syna  Tomasza i Zofii
                     
Wawrzyniec, społecznik, przejął gospodarstwo po ojcu i znacząco umocnił swoją pozycję w Kierzkowie. Wawrzyniec z pierwszą żoną Elżbietą miał trzy córki: Mariannę, Franciszkę i Margaritę, z drugą żoną  Zofią miał bliźniaczki Petronellę i Magdalenę .
         
Image
1738r. – akt urodzenia w Kierzkowie Petroneli i Magdaleny Pawelec córek Wawrzyńca i Zofii. Świadkują na Chrzcie Świętym Mikołaj Tokarski i Honorata Korbułtowska

Wawrzyńcowi urodziło się w ciągu 6 lat aż 5 córek i ani jeden syn. Wyjątkowe to bogactwo. Czy był szczęśliwy Wawrzyniec?

Upragnionego syna Szymona urodziła mu Marianna  (konkubina)

Image
1738r. – akt urodzenia w Kierzkowie Szymona Pawelca syna Wawrzyńca i Marianny. Świadkuje żebraczka.

 Nie znalazłam aktów zgonów jego poprzednich żon. Wawrzyńca spotykałam od 1740 do 1760 roku przy okazji chrztów i ślubów w różnych miejscowościach: Zatopolice, Dąbrówka Nagórna, Dąbrówka Podłężna, Wośniki,  Kierzków. Można by szukać związku pomiędzy jego zawodem a zaproszeniami na chrzciny i wesela. Był kołodziejem - dobrym i poszukiwanym fachowcem.

Image
1712r. – akt urodzenia w Zatopolicach Tomasza Pawelca syna Jana i Hedwig

Drugim Tomaszem, który zadomowił się w Kierzkowie był syn Jana i Hedwig z Zatopolic.

Być może status społeczny Wawrzyńca zachęcił jego stryjecznego brata Tomasza  syna Jana i Hedwig na osiedlenie się w Kierzkowie (byli w podobnym wieku).
W  późniejszym okresie do Kierzkowa sprowadza się Walenty - ich dalszy stryj. Syn Walentego, Tomasz, także zakłada swoją rodzinę w Kierzkowie.

Trzech Tomaszów Pawelców: Tomasz - syn Jana i Hedwig, Tomasz - syn Walentego i Marianny, no i jako pierwszy i najstarszy Tomasz - syn Adalbertusa i Marianny  –  to trzy mocne pnie rodziny Pawelców w Kierzkowie.  Do końca XVIII wieku pojawią się wśród Pawelców kierzkowskich nowe nazwiska:  Radlewski,  Owczarczyk, Odrobiński, Sadłowski, Stankiewicz,  Kyliańczyk, Wower ...

Tak Kierzków stał się trzecią  po Cerekwi i Zatopolicach  małą ojczyzną potomków Alberta i Anny Pawelców z Cerekwi.

21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2097948
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.