Zatopolice - wieś odległa od Cerekwi niecałe 2 kilometry. Co do nazwy – nie wiadomo dlaczego tak nazwano tę wieś. Możliwe, że jak mówią obecni mieszkańcy wsi, może pochodzi od topolowych zarośli, które mogły rosnąć przy wspomnianych wcześniej cerekiewskich stawach.
Wieś Zatopolice była wsią dość licznie zamieszkaną. Mieszkały tam rodziny Cieślów, Napartów, Jałowców, Tkaczy, Szewców, Wilczków, Ropatów, Kucharzy, Jabłonków, Szarych, Skorżów...
Zatopolice, jak i Cerekiew, istniały już w roku 1330 i należały do dóbr Dzierżka i Ostaszka. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wspomina, że „ w połowie XV wieku wieś ta w parafii Nowa Cerekiew należy do Mikołaja Dzika. Dziesięcinę z łanów km., wartości do 7 grzyw., pobiera klasztor sieciechowski. Jest też folwark, karczma, zagrodnicy. W r. 1569 wieś ma 4,5 łan.km.”
Adalbertus Pawelec ożenił się w Zatopolicach, tam zamieszkał na stałe i tam zmarł pozostawiając żonę Mariannę, która zmarła mając 83 lata w 1733r. Z jakiego domu pochodziła pierwsza "zatopolicka" Pawelcowa - nie wiadomo. Może z Jabłonków, których nazwiska często występują przy ważnych wydarzeniach rodzinnych np. świadkując na chrzcinach, czy ślubach. Nie wiadomo też kiedy zmarł Adalbertus Pawelec.
Pierwsi "zatopoliccy" Pawelcowie mieli pięciu synów: Tomasza, Wawrzyńca, Pawła, Szymona i Jana. Urodziły się im także dwie córki: Katarzyna i Regina. Nie udało mi się znaleźć dokumentów na podstawie których można by było określić ich daty urodzenia. Cerekiewskie akta rozpoczynają się w 1654 roku, ale też nie ma pewności, czy z różnych względów są kompletne. Możliwe jest, że różnice w wieku pomiędzy rodzeństwem były znaczne. Dla potrzeb zapisu w genealogii ustaliłam ich kolejność według urodzeń ich pierworodnych dzieci. Najstarszym został Tomasz, najmłodszym Jan.
 1711r. – chrzestna matka – Katarzyna Pawelcowna
 1711r. – chrzestna matka Regina Pawelcówna
Najstarszy syn Adalbertusa Pawelca - Tomasz zanim opuścił Zatopolice ożenił się z Mariną. Mieli syna Łukasza (ur. 1701r.) Niestety Marina zmarła. Drugą jego żoną była Zofia pochodząca także z Zatopolic. Tomasz z Zofią wyprowadzili się do Kierzkowa, gdzie urodzili się Wawrzyniec i Agata.
 1701r. - akt urodzenia w Zatopolicach Łukasza Pawelca syna Tomasza i Mariny
Tomasz syn Adalbertusa i Marianny był pierwszym Pawelcem, który wniósł nazwisko Pawelec do Kierzkowa ( o trzech Tomaszach w dalszej części opowiadania).
Drugi syn Adalbertusa Wawrzyniec ożenił się w Zatopolicach z Anną. W 1702 r. urodził się im syn Piotr. Nie udało mi się znaleźć dalszych losów ani Piotra, ani jego ojca (Wawrzyńca). Może należałoby ich szukać poza parafią cerekiewską. Mogą być to Seredzice w parafii Iłża.
1702r. – akt urodzenia w Zatopolicach Piotra Pawelca syna Wawrzyńca i Anny
Trzeci syn Adalbertusa Paweł ożenił się w także z zatopolicką panną Zofią. Mieli dwóch synów: Jana ur. 1708r. i Stanisława. Synowie Jana: Paweł i Tomasz pozostaną w Zatopolicach, natomiast Wojciech i Benedykt opuszczą Zatopolice i rodziny swoje założą w Rudzie. O Stanisławie na dziś nie mam informacji.
Czwarty syn Adalbertusa Szymon ożenił się z Mariną. Mieli troje dzieci: Szymona, Agnieszkę i Krzysztofa. . Cała ta rodzina zniknęła z kart parafii Cerekiew.
1708r. – akt urodzenia w Zatopolicach Szymona Pawelca syna Szymona i Mariny
 1711r. - akt urodzenia w Zatopolicach Agnieszki Pawelec córki Szymona i Mariny
 1713r. – akt urodzenia w Zatopolicach Krzysztofa Pawelca syna Szymona i Mariny
Piąty syn Adalbertusa Jan ożenił się w 1712 r. w Zatopolicach z Hedwig. Świadkiem ich związku małżeńskiego był Gaspar Jabłonka. Być może właśnie z Jabłonków pochodziła przyszła żona Jana Hedwig.
 1712r. - akt ślubu Jana /syna Adalbertusa i Marianny/ z Hedwig w Zatopolicach.
Jan z Hedwig mieli dziewięcioro dzieci:: Tomasza, Mariannę, Łukasza, Agnieszkę, bliźnięta: Margaritę i Józefa, Dorotę, Katarzynę i Marcina. Jan z Hedwig Pawelce pozostali w Zatopolicach. Tomasz (ur. ok.1712r.), najstarszy ich syn – ożeniwszy się z Gertrudą poszedł ze swoim pierworodnym synem Antonim, być może za namową stryja Tomasza, do Kierzkowa. Prawdopodobnie tamże zmarł.
Najstarsza ich córka Marianna (ur. 1715r.) mając 13 lat urodziła dziecko.
 1715r. - akt urodzenia Marianny Pawelec w Zatopolicach c. Jana i Hedwig
Marianna urodziła syna Franciszka w 1728r. Chrzestnymi dziecka byli Aleksander Kierzkowski i Hedwig Trzeciakowa z Cerekwi.
 1728r. - akt urodzenia Franciszka s. Marianny Pawelec
W 1738 r. Marianna wyszła za mąż za Tomasza Cieślaka. Prawdopodobnie zabrała z sobą swojego pierworodnego syna Franciszka z nazwiskiem Pawelec.
 1738r. - akt małżeństwa Marianny Pawelec z Tomaszem Cieślikiem w Jaszowicach
W Jaszowicach córka Jana i Hedwig Marianna zostawiła „mocne” nazwisko Cieślik, być może także nazwisko Pawelec.
 1717 - akt urodzenia w Zatopolicach Łukasza Pawelca syna Jana i Hedwig
 1719r. - akt urodzenia Agnieszki w Zatopolicach c. Jana i Hedwig
 1721r. - akt urodzenia bliźniąt: Józefa i Margarity Pawelec dzieci Jana i Hedwig
 1726r. - akt urodzenia Katarzyny Pawelec w Zatopolicach c. Jana i Hedwig
Ślady Jana Pawelca odnalazłam w Kierzkowie i w Wysokinie, gdzie po synu Marcinie (pseudonim Grala) jeszcze dzisiaj (2017r.) to nazwisko w tamtej miejscowości istnieje, a najmłodszy Pawelec ma na imię Oliwier. Jest on 10. pokoleniem w 300. letniej historii wysokińskich Pawelców.
Nie udało mi się znaleźć domów z jakich pochodziły żony Pawelców. Nawet w odnalezionym akcie ślubu Jana jego żona Hedwig nie ma nazwiska. Katarzynę i Reginę spotkałam przy okazji podawania dzieci do chrztu, natomiast Tomasz świadkował często na ślubach. Są to lata 1700 – 1711.
W Zatopolicach nazwisko Pawelec najdłużej przetrwało po Pawle - (ok. 240 lat - do 1939 roku), kiedy to Zofia Pawelec córka Stanisława i Józefy z Jakóbiaków wyszła za mąż za Józefa Kozłowskiego. Brat Zofii, Józef Pawelec, ożenił się w Gulinie gm. Zakrzew. Tam założył swoją rodzinę. Nazwisko Pawelec przeniósł na dalsze pokolenia jego syn Jan. Rodzina nadal mieszka w Gulinie.
 Na zdjęciu Zofia i Józef Kozłowscy z córką Marią - rok 1939/1940
|
|