header image
Start arrow Aktualności SZUFLADY arrow Sprawozdanie za 2016 r.
Sprawozdanie za 2016 r.

z działalności Koła Poezji Nie – Odkrytej "SZUFLADA" za 2016 r.


Minął kolejny rok istnienia Koła Poezji Nie – Odkrytej "SZUFLADA" działającego w Klubie "IGREK" Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani" w Radomiu.

To już 14 lat spotykamy się na comiesięcznych wieczorkach poetyckich. Przychodzimy tutaj chętnie, aby posłuchać poezji czułej, lirycznej i romantycznej, która wycisza emocje i minimalizuje kłopoty dnia dzisiejszego, wprowadza czytelnika lub słuchacza w świat pięknej polszczyzny, której tak bardzo brakuje w potocznej mowie. Słuchając poezji człowiek łagodnieje, częściej się uśmiecha, bo poezja jest uniwersalna i komunikatywna. Istnieje od wieków, przetrwała wiele wydarzeń historycznych, które odbijają się w jej strofach. Poezja jest wreszcie jak kobieta – jeśli ją kochasz nie pytasz o wiek.

Jaki był ten 2016 rok? Pytanie proste, odpowiedź trudniejsza. Nasz Klubowy rok jest krótszy od kalendarzowego i choć trwał tylko 10 miesięcy sporo się w nim działo. Aby sprawozdaniem rocznym nie zanudzić, przedstawiam go w formie skondensowanej czyli w tzw. pigułce. Niemniej i ta oszczędna forma nie obejdzie się bez liczb, bo tylko one sugestywnie przemawiają do wyobraźni słuchaczy i bez zbędnych już słów charakteryzują wielkość poetyckich poczynań autorów.

Spotkań, nazwijmy je roboczymi, było 9 i 1 uroczyste 11 stycznia. Było to spotkanie przy lampce szampana, podsumowujące rok 2016, a jednocześnie promujące 13 już tomik poezji pt. "Nasi Mężczyźni" wydany przez koło.

15-tu klubowych poetów, w tym 7 kobiet i 8 mężczyzn, zamieściło w nim 50 wierszy poświęconych tylko mężczyznom, czyli naszym towarzyszom życia.

W ciągu 10 miesięcy wysłuchaliśmy 145 wierszy oraz kilkanaście wierszy wyśpiewanych przez autora tekstu i muzyki do nich – Stanisława Boreckiego.

Ponadto 120 wierszy wysłuchaliśmy na spotkaniach autorskich, bowiem tradycją Koła jest zapraszanie gości na wieczorki autorskie, na których poeci prezentują w pierwszej części swój dorobek pisarski.

W ubiegłym roku gościliśmy 8 autorów i 1 grupę poetycką Klubu "Eliksir".

  Po uroczystym styczniu, pozostałe miesiące roku to dla "Szuflady" czas roboczy, czas pisania i słuchania poezji.

Ogółem w 2016 roku udział w spotkaniach poetyckich wzięło 422 osoby, czyli średnio 42 osoby miesięcznie. I Tak:

w lutym - wystąpił JAN KIRAGA, który nie tylko czytał swoje wiersze i fraszki, ale również śpiewał i recytował wiersze: A. Asnyka, B.Leśmiana, fragmenty "Krzyżaków" H. Sienkiewicza i fraszkę J. Kochanowskiego.

W tym dniu wystąpiła również poetka moskiewska Lubow Salomon prezentująca tomik "Współcześni poeci rosyjscy".

w marcu – wystąpiła HANNA AVIS – ZEMBRZYCKA promując tomik wierszy pt. "Tak po prostu". Poetce towarzyszyła Łucja Bojek – śpiew przy akompaniamencie na gitarze.

w kwietniu – słuchaliśmy wierszy i muzyki STANISŁAWA BORECKIEGO.

w maju – gościliśmy 5 – osobową grupę poetycką "ELIXIR" z programem "Bukiet wierszy dla mamy". Występujący autorzy przeczytali 20 wierszy o wiośnie i 10 o matce.

w czerwcu – wystąpiła JADWIGA WOŹNIAK ze swoimi wierszami o tematyce modlitewnej, przyrodniczej, miłosnej i muzycznej.

we wrześniu WIESŁAWA DIDYK promowała nowy tomik wierszy pt. "Iskierki Zmierzchu". Autorka czytała wybrane przez siebie wiersze z trzech jego części. Ogółem przeczytała 18 wierszy urozmaiconych piosenkami Stanisława Boreckiego.

w październiku – zaciekawiła słuchaczy swoją poezją MAJKA SOTOWICZ. Przeczytała 15 wierszy i kilka fraszek, które to teksty wzbogacał swoimi piosenkami Stanisław Borecki.

w listopadzie – wystąpiła radomska pisarka, autorka 14 powieści – TERESA OPOKA. Promowała swoją powieść "Poławiaczka dusz" i odpowiadała na liczne pytania słuchaczy.

w grudniu – JAN ORCZYKOWSKI promował nowy tomik wierszy pt. "Szczypta wzruszeń", które wspólnie czytał autor z Janem Kiragą.

Ogółem w 2016 r. swoją twórczość prezentowało 21 autorów.

Na grudniowy wieczorek poetycki nie zapomniał przyjść nie proszony, ale zawsze wyczekiwany Święty Mikołaj z kieszeniami pełnymi słodyczy, który nie tylko obdarował słodkościami, ale jeszcze wzruszył obecnych melodiami wygranymi na akordeonie.

Z uwagi na to, że rok 2016 ogłoszony był Rokiem Henryka Sienkiewicza, dwóch naszych klubowych poetów czytało i recytowało utwory tego pisarza: Jerzy Bąk – fragmenty "Latarnika" i "Quo Vadis", a Jan Kiraga fragmenty "Krzyżaków".

Podsumowując rok działalności Koła warto zainteresować słuchaczy informacją, że poeci nasi często uczestniczą w różnych konkursach o zasięgu ogólnopolskim lub regionalnym i odnoszą na nich sukcesy.

W roku sprawozdawczym Jan Kiraga z "Szuflady" zdobył II miejsce w XXX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Bolesława Leśmiana.

Działalność "Szuflady" znalazła się też na łamach radomskiej prasy. W grudniu pisał o nas "Tygodnik Radomski".

Zbliżamy się do uświetnienia 15. rocznicy założenia, istnienia i sprawiania radości wszystkim tym co poezję kochają – tzn. piszącym i słuchającym.

Mamy więc rok na przygotowanie wierszy godnych  "SZUFLADY". Chwyćmy za pióra, pobawmy się słowami i piszmy,. piszmy co nam w duszy gra.

Na wszystkie spotkania gości zapraszała i spotkania prowadziła Wiesława Didyk.

Wszystkie spotkania protokołowała i roczne sprawozdanie opracowała Halina Banaszkiewicz.
21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2098071
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.