header image
Start arrow Aktualności SZUFLADY arrow Sprawozdanie za 2015r.
Sprawozdanie z działalności Koła Poezji Nie – Odkrytej „Szuflada”
w Radomiu za rok 2015.


Składanie sprawozdań z rocznej działalności Koła Poezji przed szerokim audytorium ma w sobie dwa aspekty: jeden to możliwość pochylenia się słowom i osiągnięciom, drugi to – pokazanie tych osiągnięć i podejmowanych przedsięwzięć w liczbach, które są bardziej przekonywujące niż słowa, ale dla słuchaczy mało ciekawe i nudne.
W dzisiejszym sprawozdaniu ograniczę się do podania minimum liczb.

To, że comiesięczne spotkania z poezją znajdowały akceptację, były miłe, lekkie, przyjemne i łatwe w odbiorze chyba nikt nie ma wątpliwości. Prawda? I to był duży plus dla prowadzących, piszących a więc dla całego Koła Poezji.
Obecność swą na wieczorkach poetycznych traktowaliście państwo jak swój stały obowiązek, o czym świadczy duża ilość sympatyków na każdym spotkaniu. Widać było zadowolenie, zainteresowanie i uśmiech na twarzy u większości słuchaczy.

Teraz podam pierwszą liczbę w sprawozdaniu – 490. Tyle osób uczestniczyło w poniedziałkowych spotkaniach z poezją w ubiegłym roku, co daje średnią 49 osób miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że nasz rok trwa tylko 10 miesięcy, bo lipiec i sierpień to czas wakacji dla słuchaczy, autorów tekstów i osób biorących udział w organizowaniu spotkań.
Staraliśmy się urozmaicić te spotkania z poezją zapraszając autorów z zewnątrz, którzy występowali w pierwszej części spotkania, w drugiej zaś części, czas przeznaczony był dla naszych „szufladowych” poetów.
W poniedziałkowych spotkaniach, jako goście szczególni, występowali również poeci z naszego Koła, którzy promowali swoje tomiki poezji bądź prezentowali swój dotychczasowy dorobek. I tak:

- w styczniu - wysłuchaliśmy sprawozdania złożonego przez Walentynę Pawelec z działalności Koła w 2014r. Pośmialiśmy się z humorystycznego programu pt. Poświąteczna wyprzedaż reklamy w wykonaniu Hanny Avis – Zembrzyckiej i Jacka Kowalczewskiego oraz posłuchaliśmy wierszy H. Banaszkiewicz, J. Kiragi, J. Kowalczewskiego, J. Orczykowskiego, T. Sałka, M. Sotowicz (fragment prozy) i E. Orchel – Wawrzeckiej. Wysłuchaliśmy również deklamacji w wykonaniu J. Bąka fragmentu „Poloneza” Z Pana Tadeusza oraz wiersza Adama Asnyka pt. Szukajcie prawdy w wykonaniu J. Kiragi. Zatańczyły również baletnice z grupy gimnastycznej Klubu Senior.

- w lutym - na pożegnalnym spotkaniu wystąpiła Walentyna Pawelec. Podziękowała za wieloletnią współpracę i przeczytała 50 swoich wierszy.

- w marcu – odbyła się promocja 12 Zeszytu poezji o jednej tylko tematyce pt. „Ja Kobieta”, w którym wiersze swoje zaprezentowało 22 autorów, w tym 14 kobiet (43 wiersze) i 8 panów (21 wierszy). Dziwne, że tak mało mężczyzn miało coś do powiedzenia o kobiecie!

- w kwietniu – wystąpił Andrzej Mędrzycki z „Eliksiru”, grupy poetyckiej działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Towarzyszył mu J. Wulczyński z którym na przemian czytał swoje wiersze, a M. Derfla podkładała tło muzyczne z odtwarzanych arii operetkowych śpiewanych przez A. Kubackiego, tenora Opery.

- w maju – wystąpiła Anna Łęcka, emerytowana nauczycielka z poezją o tematyce lotniczej, wzbogaconą krótkim filmem, a towarzysząca jej K. Bochyńska zaśpiewała kilka arii operetkowych.

- w czerwcu – bawił nas humorem Kabaret „ Z różą” ze Starachowic. przedstawiając widowisko „Reinkarnacja”.

- we wrześniu – Halina Banaszkiewicz promowała swój kolejny tomik poezji pt. Uroki życia i przeczytała wybrane z niego 21 wierszy.

- w październiku – wystąpił Mariusz Sakowski, młody poeta z Ciepielowa.

- w listopadzie – gościem był dr Adrian Szary założyciel grupy poetyckiej „Arka”. Przeczytał kilka swoich wierszy, przedstawił swój dorobek literacki a następnie oddał głos swoim dwojgu podopiecznym, którzy prezentowali własną twórczość.

- w grudniu – wystąpiła Majka Sotowicz ze swoją poezją. Część poetycką urozmaicał duet wiolonczelistek ze Szkoły Muzycznej.

W ciągu dziesięciu twórczych miesięcy 2015r. wystąpiło 30 poetów, którzy przedstawili słuchaczom ponad 500 wierszy.
W ubiegłym roku nastąpiły również zmiany w składzie osobowym, nazwijmy to umownie, szefostwa Koła. W związku z rezygnacją p. Walentyny z dalszej pracy, obecnie organizacją i sprawami Koła kierują Wiesława Didyk i Halina Banaszkiewicz.
W funkcjonowanie Koła duży wkład wniosły: Zofia Filipowska – kierownik Klubu „Igrek” i Helena Bartmańska, Barbara Opiłowska i Marianna Rozesłaniec z Koła Seniora.

Z żalem, na zawsze pożegnaliśmy jednego z naszych kolegów – poetów, Józka Kaźmierczaka, który posługiwał się w swoich utworach niecodziennym językiem i doborem słów obecnie prawie nie używanych w literaturze. Jego wiersze brylowały w „szufladowej” poezji.

Warto wspomnieć u progu rozpoczynającego się roku, że ten 2016r. ogłoszony został Rokiem Sienkiewiczowskim. Myślę, że możemy się spodziewać, że znajdzie on swoje miejsce w naszej poezji. A może ktoś podejmie się recytacji fragmentu prozy z bogatej twórczości pisarskiej Sienkiewicza lub po prostu przeczyta jakiś wątek z ulubionej powieści autora Potopu, Krzyżaków, Ogniem i mieczem, Rodziny Połanieckich i wielu nowel.

Radom. 11 styczeń, 2016                                                                      Halina Banaszkiewicz


21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2097898
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.