header image
Start arrow Aktualności SZUFLADY arrow Sprawozdanie - 2012
Sprawozdanie roczne za 2012 rok

Koło Poezji Nie - Odkrytej "Szuflada" założone przez Klub Osiedlowy "Igrek" Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani" w Radomiu ma już dziesięć lat.
Rozpoczęło swoją działalność 6.01.2003r.

Kilka słów statystyki za 2012 rok.
W 2012 roku spotkaliśmy się 10 razy. W spotkaniach uczestniczyło średnio 51 osób, czyli kryzysu na słuchanie poezji nie widać.
W 2012 roku spotkania Koła prowadziły Wiesława Didyk i Walentyna Pawelec. .
Spotkania protokołowali: Halina Banaszkiewicz, Jan Kiraga i Walentyna Pawelec

Jak co roku na nasze comiesięczne spotkania zaprosiliśmy poetów radomskich i z regionu radomskiego.
Gościliśmy:
w miesiącu lutym Grażynę Ziętek.;
w marcu Ryszarda Dudka;
w kwietniu zaprezentowała swoje wiersze Hanna Avis Zembrzycka, która na zakończenie spotkania "poczęstowała" wszystkich szufladowiczów swoimi poetyckimi pocztówkami wielkanocnymi;
majowe spotkanie było na męską nutę. W programie poetycko-muzycznym wystąpili Jerzy Bąk, Stanisław Borecki, Jacek Kowalczewski, Jan Kiraga i Józef Kaźmierczak;
w czerwcu gościliśmy Irminę Kołodziejczyk, której akompaniowała na klawiaturze i śpiewała córka Ania. O Śląsku z okazji 90 rocznicy przyłączenia się Śląska do Polski
przeczytała opowiadanie Zofii Kossak-Szczuckiej "Doczekał" Elżbieta Maj;
we wrześniu swoje wiersze czytały panie: Wiesława Didyk i Bożenna Wiązowska;
na spotkaniu październikowym swój drugi tomik "Promienie zachodzącego słońca" promowała Marianna Majkusiak. Spotkanie uświetnił śpiewem i grą na gitarze Stanisław Borecki;
na listopadowym spotkaniu fragmenty z zeszytu pt. "Obrazki z mojej młodości" Wacława Opackiego" zaprezentowała Walentyna Pawelec. Spotkanie uświetnili: śpiewaczka Teresa Molendowska i skrzypek Mateusz Kozyra;
na grudniowym spotkaniu swoją twórczość przedstawił Jan Wulkiewicz.

Koło Poezji Nie-Odkrytej "Szuflada" dokumentowało swoją działalność poprzez:
- sporządzanie sprawozdań z comiesięcznych spotkań koła
- prowadzenie listy uczestników spotkań
- wręczanie "Dyplomów Uczestnictwa" gościom specjalnym spotkań

O działalności koła i jego członków wspominały lokalne media i prasa: Radio Plus, Echo Dnia, Gazeta Wyborcza, Miejska Gazeta Internetowa - Co Za Dzień, Tygodnik Radomski,
O "Szufladzie" na bieżąco staramy się sami informować naszych czytelników pisząc na własnych blogach i stronach internetowych www.
Blogi i strony www prowadzą:
- Wiesława Didyk, Maria Kadzińska, Walentyna Pawelec, Czesław Banaszczyk, Stanisław Borecki, Maciej Kwiatkowski, Martyna Ruszczyk, Majka Sotowicz, Halina Ewa Bruzda. Na swoją stronę i na swojego bloga zaprasza także Adrian Szary.

W 2012 roku członkowie naszego koła byli bardzo aktywni społecznie. Spotykali się ze swoimi słuchaczami i czytelnikami w Radomiu i nie tylko. Otrzymywali różne formy nagród i wyróżnień.

Szczególne słowa uznania należy skierować do Czesława Banaszczyka, który czwarty rok prowadzi spotkania z poezją w Klubie Osiedlowym "Ustronie" (przypomnę, że jest autorem szufladowego logo). Także gratulacje należą się Wiesławie Didyk za zorganizownie i prowadzenie Koła Poetyckiego "Erato" w Klubie Seniora ul. Sienkiewicza.

Teraz kilka słów o szufladowiczach.
Przede wszystkim o szufladowym zespole: Czesław Banaszczyk, Jan Kiraga, Majka Sotowicz, Stanisłąw Borecki i akordeonista Krzysztof Deja. W całym składzie lub w mniejszym w 2012 roku prezentowali swoją twórczość:
trzykrotnie w Klubie Osiedlowym Ustronie, w Zespole Szkół na Ustroniu, w Klubie Ludowym i w Bibliotece w Wielgiem, w Bartodziejach, w m. Zawady gm. Jedlińsk,
Bardzo wam dziękuję. Myślę, że należą się wam brawa za tak szczególną promocję naszej "Szuflady".

Oprócz zespołowych występów:
Czesław Banaszczyk wraz z pianistą Emanuelem Bączkowskim, radomianinem, absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Chopina wystąpił w Sali Cytrynowej SAP-Oddziału Warszawskiego II-go przy ul. Woronicza 44, wystąpił w Centrum Edukacyjnym w Nadarzynie, w Busku Zdroju, w Klubie Seniora w Radomiu.
Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Majka Sotowicz prezentowała swoje wiersze w:
Herbaciarnia Radom , w Zespole Szkół Zawodowych im. H. Dobrzańskiego "Hubal" w Radomiu, w Publicznej Szkole Podstawowej w Wielgiem i w Publicznej Szkole Podstawowa w Bąkowej.

Stanisław Borecki wystąpił także w Klubie Seniora na ul. Sienkiewicza, w 2 wieczorach literacko-muzycznych w Kazimierzówce, na otwarciu herbaciarni „Refreshing Tea”, w Klubie Seniora "Ustronie" wspólnie z zespołem Bluesotronik, na zaduszkach w herbaciarni u Jacka Pieczeniaka, w "Łaźni", w Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu, w Festynie Anielskim w Konstancinie-Jeziornej k/Warszawy, w Centrum Kultury w Ostrołęce, ale przede wszystkim to gra dla nas, dla naszej Szuflady i na jubileuszach, i na spotkaniach w ciągu roku.

Jadwiga Wodzyńska-Bujak promowała swój drugi tomik autorki pt. "Promień nadziei" w Warszawie. Akompaniował Jadwidze na fortepianie Robert Grudzień. Jadwiga wzięła udział także w Koncercie Fortepianowym Roberta Grudnia w Busku Zdroju w Sanatorium Marconi, w V Nadwiślańskim Koncercie Organowym w Janowcu, gdzie również promowała swój nowy tomik.
Cóż więcej powiedzieć o Jadwidze... Dobrze, że jesteś.

Józef Kaźmierczak . W 2012 roku został wyróżniony II Nagrodą w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Grochowiaka. W grupie "Łuczywo" wystąpił w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia", gdzie również miał swój wieczór autorski. Wystąpił także w grupie "Eliksir" na Uniwersytecie Technicznym, w Wyższej Szkole Handlowej i w "Parkowej".

Także w "Łaźni" odbył się wieczór poetycki Elżbiety Wawrzeckiej-Orchel.

Jerzy Bąk jest aktorem w Teatrze Amatorskim "Proscenium" (teatr pod egidą Radomskiej Orkiestry Kameralnej prowadzi Izabella Mosańska). Należy do Uniwersytetu III Wieku przy Resursie Obywatelskiej, gdzie za wielką chęć do nauki i poznawania ludzi otrzymał dyplom uznania. Jest członkiem Towarzystwa Polsko-Austriackiego O/Radom. Występował także w Klubie "Seniora" recytując "Koncert Jankiela".

Również recytacją wyróżnia się w "Szufladzie" Jan Kiraga.
Halina Ewa Bruzda promuje swoją twórczość poprzez własną stronę internetową. zajmuje się tkactwem artystycznym, szydełkowaniem, śpiewa w Chórze Cecyliańskim przy Katedrze w Radomiu i w Kameralnym Chórze Mieszanym im. bp. Jana Chrapka też w Radomiu. I oczywiście pisze piękne wiersze, które można przeczytać także na jej stronie.

Jacek Kowalczewski i Bohdan Czerski . Od lat ubogacają naszą szufladę. Od lat są aktywnymi członkami Grupy Literackiej "Łuczywo". W 2012 roku wystąpili w wielu autorskich programach słowno muzycznych: na naszym 9 jubileuszu, na wieczorze autorskim Ewy Stupnickej w Łaźni, także w "Łaźni" na 100 lecie Liceum Kochanowskiego, w Kawiarni "Grawitacja", wystąpili dla stowarzyszenia "Kobiety dla Radomia", w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Załuskich w Radomiu, w Klubie Osiedlowym "Ustronie" a także na Zaolziu (Czeski Cieszyn) w programie dla Polaków. Jacek aktywnie uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach "Łuczywa". Bierze czynny udział w warsztatach poetyckich (np. w Czarnolesie).

Wszyscy wymienieni już w sprawozdaniu oczywiście brali także czynny udział w comiesięcznych spotkaniach Koła Poezji Nie-Odkrytej "Szuflada". Także usłyszeliśmy wiersze: Elżbiety Maj, Grażyny Cieślik, Marianny Rozesłaniec, Zofii Falkiewicz, Tadeusza Sałka, Haliny Banaszkiewicz, Stefana Suwały, Dariusz Frączka, a także Katarzyny Wilczyńskiej, Janusza Kozłowskiego i Bożenny Błaszczyk.
Na zakończenie o nas:
Wiesława Didyk przedstawiała swoje wiersze na spotkaniach w Uniwersytecie III Wieku, w Klubie Osiedlowym "Ustronie", w Kawiarni "Parkowa", w szkole Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Radomiu, w restauracji "Cechowianka". Otrzymała dwie nagrody w konkursie poświęconym Januszowi Korczakowi: Nagrodę Specjalną Wójta Gminy Milanów i III miejsce w kategorii poezji IX Regionalnego Konkursu Literackiego w Parczewie.

Walentyna Pawelec. Gościła w Kinie "Helios", w Publicznych Szkołach Podstawowych: nr 4, nr 17, nr 32 w Radomiu, w Myśliszewicach, w Kowali, w Alojzowie, w Przedszkolu nr 11 w Radomiu, w Ogródku Jordanowskim, gdzie byłam jurorką konkursu "Walentynkowe Rymy", była także jurorką w konkursie "Szeleszczące wierszyki", który odbył się w Klubie "Igrek".


W 2012 roku autorskie tomiki wydali:
- Didyk Wiesława - "Warkocze snów" - to już dziewiąty tomik autorki
- Majkusiak Marianna - "W promieniach zachodzącego słońca" - drugi tomik
- Opacki Wacław - "Obrazki z mojej młodości" - pierwszy zbiór opowiadań
- Jadwiga Wodzyńska-Bujak - "Promień Nadziei" - wydawca - Piotr Król,
- Maj Elżbieta - "Radom w półwieczu 1960-2010. Rozwój przestrzenny".

Oto cytat z artykułu Agnieszki Kępki w Gazecie Wyborczej.

"Niniejsze monumentalne wydawnictwo jest swoistym ukoronowaniem wieloletniej pracy Elżbiety Maj; dziełem, które - jestem tego pewien - będzie przez wiele lat unikatowym kompendium wiedzy dla tych wszystkich, którzy zajmują się planowaniem przestrzennym Radomia i którzy decydują o przyszłości tego miasta" - pisze we wstępie Marcin Kępa, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, które wspólnie z Instytutem Technologii Eksploatacji wydało pracę. I ma rację, choć według mnie to także powinna być obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego bliżej zainteresowanego historią miasta".

- Walentyna Pawelec wydała " Baśń o maciejce", którą zilustrowały dzieci na XXI konkursie plastycznym zorganizowanym przez Klub "Igrek" ( baśń jest na dzisiejszym jubileuszu - można się nią "poczęstować"). Drugą książeczkę - "Baśń o białej damie" zilustrowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali. Wydał Urząd Gminy w Kowali.

W 2012 roku członkowie koła współpracowali: z: Grupą Literacką „Łuczywo”, z Resursą Obywatelską, z Miejską Biblioteką Publiczną im. Załuskich w Radomiu, z Centrum Młodzieży Arka, z Klubem Niewidomych "Żar" w Warszawie, z Centrum Kultury Niepełnosprawnych w Kielcach, a także z poetami z Konfraterni Poetyckiej "Biesiada" w Piastowie oraz z Żyrardowskimi Warsztatami Literackimi w Żyrardowie. Bardzo dobrze rozwija się współpraca z grupą poetycką „Eliksir” oraz Kołem Poetyckim "Erato" i Klubem Osiedlowym "Ustronie".

Pewnie były i inne sukcesy szufladowiczów, których nie ma w dzisiejszym sprawozdaniu. Chciałabym naszym poetom, ich pracy społecznej, poświęcić więcej miejsca w sprawozdaniu, ale z uwagi na bogaty program dzisiejszego jubileuszu, choć w telegraficznym skrócie, ale pragnęłam Państwu o nich wspomnieć.

Jednakże największą dokumentację działalności koła stanowią zeszyty – almanachy poetyckie.
W 2012 roku koło wydało kolejny zeszyt - almanach pt.: „Wiersze kołysane wiatrem”. Jest to zeszyt jubileuszowy, zeszyt nr 10. Zawiera on około 70 wierszy 32 autorów.
Autorami obecnie wydanego zeszytu są:
Avis-Zembrzycka Hanna, Banaszczyk Czesław, Banaszkiewicz Halina, Bąk Jerzy, Błaszczyk Bożenna, Borecki Stanisław, Bruzda Halina Ewa, Cieślik Grażyna, Didyk Wiesława Zofia, Falkiewicz Zofia, Frączek Dariusz, Kadzińska Maria, Kaźmierczak Józef, Kiraga Jan, Kołodziejczyk Irmina, Kowalczewski Jacek, Kozłowski Janusz, Kwiatkowski Maciej, Maj Elżbieta, Majkusiak Marianna, Opacki Wacław, Pawelec Walentyna, Rozesłaniec Marianna, Sałek Tadeusz, Schleiermacher Krzysztof, Sotowicz Majka, Suwała Stefan, Wiązowska Bożenna, Wilczyńska Katarzyna, Wodzyńska-Bujak Jadwiga, Wulkiewicz Jan i Zietek Grażyna.
Wstęp do zeszytu napisała (jak i do poprzednich) Wiesława Didyk.
Również wymyśliła tytuł zeszytu i zaprojektowała okładkę. Komputerowo zeszyt opracowała Walentyna Pawelec. Wydrukiem zeszytu zajęła się Wiesława Didyk. Zeszyt został wydany pod redakcją Walentyny Pawelec i Wieslawy Didyk przez wydawnictwo P.W. "Placówka" w Radomiu (czyli moim) pod numerem ISBN –978-83-89258-55-7


Przypominam, że Koło Poezji Nie-Odkrytej „Szuflada” jest w Internecie. Posiada swoją podstronę na stronie www. walentyna-pawelec.radom.pl (czyli na mojej). Znajdują się tam wszystkie wydane zeszyty koła, a także sprawozdania roczne i inne wiadomości i ciekawostki.
Jako administrator strony powiem, że dotychczas tylko na nasze sprawozdania roczne kliknięto ponad 5700 razy. Co cieszy.

Kochani Szufladowicze i Szanowni Goście.
Dzięki pasji i dzięki pracy społecznej ludzi pozytywnie zakręconych, a także dzięki Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani", Klubowi "Igrek", igrekowemu Klubowi Seniora tak uroczyście obchodzimy dziś jubileusz 10-lecia "Szuflady".
W ciągu tych 10 lat opublikowaliśmy około 600 wierszy autorów dotychczas nieznanych. Około pięćdziesięciu z nich to radomianie. Pracę jaką włożyło Koło Poezji Nie-Odkrytej "Szuflada" - pracę u podstaw, jak to określił na grudniowym spotkaniu poeta Adolf Krzemiński, trudno ocenić. Zapisane w zeszytach słowa niech rozczyta czas. My zaś - cieszmy się, że mogliśmy zaistnieć w tej, jakże magicznej, poetyckiej przestrzeni.

Sprawozdanie roczne zawiera 5 stron.
Sprawozdanie wykonała i przedstawiła Walentyna Pawelec.
Radom, 21 stycznia 2013r.21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
KAMIENIE
kamienie
pamiętają
nieustannie
przemawiają


.....WWW.....
Stronę założono 31.01.2006r.
Licznik odwiedzin
2098096
Ostatnio opublikowane
DRODZY CZYTELNICY
Z wielką radością
przyjmę każdą informację
o wykorzystaniu moich tekstów.

Zainteresowanych
nowościami na stronie
chętnie powiadomię.